Odplata Číny: Peking chce zakázat vývoz pokročilých technologií solárních panelů
OBCHODNÍ VÁLKA
Peking v reakci na postup Spojených států, které zakazují a jinak omezují vývoz nejmodernějších čipů a technologií k jejich výrobě do Číny z různých zemí světa, plánuje také zákaz exportu a to nejpokročilejších technologií k výrobě solárních panelů. Přitom Čína při současné zelené poptávkové tsunami na Západě vyrábí 97 procent solárních panelů na celém světe. Informovala o tom v minulých dnech agentura Blooomberg.
Čína doufá, že by jí zákaz vývozu pomohl udržet si podstatnou dominanci ve výrobě zařízení pro solární energii. Čínské ministerstvo obchodu a ministerstvo vědy a technologie žádají nyní veřejné vyjádření k zamýšlenému omezení exportu.
Čínské firmy se v posledních desetiletí soustředily na vývoj nejmodernějších technologiích pro výrobu větších a tenčích panelů, což znamenalo značné snížení výrobních nákladů a prodejních cen. Země jako Spojené státy nebo Indie se v poslední době snaží, ne ale moc úspěšně, vybudovat vlastní výrobní řetězce solárních panelů, aby snížily závislost na Číně.
Pokud zahraniční výrobci budou muset používat starší dostupné technologie, sníží to jejich konkurenceschopnost a zvýší náklady pro koncové zákazníky.
Podle některých analytiků by však dopad čínského zákazu nemusel být tak dramatický, aspoň ne v bezprostřední době. Spojené státy už v minulých letech sankcionovaly dovoz čínských solárních panelů, s příchodem Green Dealu do Bílého domu byl zákaz čínského importu dočasně Bidenovou administrativou přerušen. Ve snaze vyhnout se dřívějšímu zákazu významní čínští producenti přenesli část výroby pokročilých panelů na Tchaj-wan a do dalších zemí jihovýchodní Asie a tím obešli opatření Washingtonu. Po možném zákazu Pekingu by tedy mohl čínský export nejpokročilejších solárních panelů na Západ do určité míry pokračovat, nicméně další rozšiřování výroby, dovoz náhradních dílů a servis výroby vyspělých technologií z pevninské Číny by už nebyl možný.