Je to pozérství. Co vadilo Pirátům, nevědí ani oni sami, říká Svoboda
JEDNÁNÍ O KOALICI V PRAZE
Praha nemá rekordně dlouho po volbách nového primátora. Kandidát na tuto funkci Bohuslav Svoboda se přesto domnívá, že dohoda o koalici na vládním půdorysu – mezi koalicí Spolu a Piráty se STAN – bude v hlavním městě uzavřena během prvních lednových týdnů. „Jednání proběhnou ještě v tomto roce a budeme se snažit abychom jednání ukončili v prvních týdnech měsíce ledna. My nejsme ti, kteří by měli nárok na to mít svátky,“ říká Svoboda v rozhovoru pro Echo24.
Očekávalo se, že touto dobou budete pražským primátorem. Místo toho jste se Spolu znovu na začátku vyjednávání. Je to tak?
To je filozofická otázka, jestli je to začátek, nebo konec. Já vyjednávám stále o stejné věci. Vyjednávám o koalici na vládním půdorysu, to znamená o koalici třech základních stran a z tohoto pohledu to pro mě není začátek, je to pokračování něčeho, co má nějaký děj a ten je u politických vyjednávání vždycky složitý a má nejrůznější zádrhele, ale v zásadě se na tom principu nic nemění. Stále vyjednáváme o stejném typu koalice. Řekněme, že jsme umanutě přesvědčeni o tom, že to je nejlepší varianta pro Prahu.
A jaké kroky teď budete muset podniknout, aby Praha měla v co nejkratší době legitimní vedení a aby byla konečně naplněna vůle voličů?
Ty kroky jsou velmi jednoduché. Jsou tři a můžete jim říkat 3K. Budeme komunikovat, jednat o kompromisech a na závěr uděláme koalici. Byli jsme zvoleni, abychom přinesli změnu. A my své závazky splníme. Nemáme nyní jinou možnost, než se o to pokusit prostřednictvím dalších poctivých jednání se snahou sestavit většinovou vládu, kdy stále platí, že upřednostňujeme variantu koalice na vládním půdorysu.
Zejména Piráti se od začátku netají tím, že mají problém se spoluprací se Spolu. To vyjednávání už ve svých začátcích veřejně na rozdíl od STANU „šprajcovali“ tím, že nechtějí trestně stíhaného radního Jana Wolfa. Nakonec se jako největší problém podle nich ukázalo, že chcete pozici primátora a zároveň šest z jedenácti členů rady, tedy většinu.
Je úplně jedno kolik bychom měli radních. Problém je v tom, že Piráti odmítají to, co je princip každé koalice na komunální úrovni a že je to koalice, která je postavena proto, aby byla schopna dodržovat to, co ve volbách slibovala, to znamená pracovat ku prospěchu Prahy. My jsme pro jednání nediskutovali vůbec o místech. Nás zajímá jediná věc, aby to fungovalo. A proto jsme vytvořili řadu mechanismů. Jeden z těch základních je například to, že povídání si o počtu lidí v radě je naprosto nesmyslné, protože existuje dohoda o tom, že se rada nepřehlasovává. Takže v případě, že by došlo k nějaké neshodě o principiální věci, tak se nehlasuje a začne se o ní jednat tak dlouho, až díky té komunikaci a kompromisu dojdete ke konečné dohodě.
Čili to je věc, která je z hlediska toho, co říká pan primátor Hřib, nesmyslná. Jeho další problém je, že když má primátor většinu v radě, tak ještě ke všemu může dávat takzvané veto. Proč by ale dával veto proti té radě, která má většinu? To je nesmysl. Je to contradictio in adjecto. Veto primátora zaznělo v moderních dějinách města, tuším, dvakrát. Veto znamená, že na nejbližším zastupitelstvu ten problém musí být projednán a hlasován celým zastupitelstvem, takže z tohoto pohledu je veto primátora vlastně neúčinné, protože pokud by byl názor zastupitelstva jiný, tak je samozřejmě zrušeno. Další jejich námitka byla, aby neseděl v radě trestně stíhaný. Pravda ale je, že to říkali ve fázi, kdy ještě nebylo o nominacích rozhodnuto a neřekli jsme, že pana Wolfa nominujeme. Finálně se to ukázalo jako zcela nesmyslné, protože pan Wolf řekl, že do rady nekandiduje, takže zase byl čas, aby Piráti přišli s nějakou jinou myšlenkou. My jsme si ale vědomi toho, že je nutno přijmout nějaké kompromisy a doufáme, že díky tomu vznikne koalice.
Tomu rozumím. Jak si ale vysvětlujete, že tomu nerozuměli celou dobu Piráti? Považujete za vlastní neúspěch, že jste je o tom nedokázali přesvědčit poslední tři měsíce?
Víte, já jsem celoživotní učitel. Kdyby se učitel domníval, že když žák u zkoušky neumí, že to je jeho neúspěch, tak je to špatný učitel. Ale tak to není. Je to i o tom, zda ta druhá strana dokáže porozumět a má snahu.
Poté, co předchozí jednání zkrachovala, se Spolu pokusilo týden před Vánoci zvolit zatím aspoň primátora, a to za přispění hlasů hnutí ANO. Ani to se nakonec nepovedlo. Neměli jste to uvnitř dostatečně prodiskutované?
Zopakuji to. Postup, že zvolíme primátora, byl navržen paní doktorkou Marvanovou a my jsme se k němu přiklonili, protože primátor má své definované pravomoci, a ty jsou velmi důležité pro funkčnost magistrátu a každodenní činnost. Proto jsme chtěli, aby to zajišťoval někdo, kdo patří k té zvolené většině. Pak probíhaly nějaké zvláštní příběhy, kterým zcela nerozumím. A samozřejmě nerozumím tomu, když na poslední chvíli někdo řekne, že to, co sám navrhoval a pro co agitoval, že s tím nesouhlasí. Abyste věděl, jak to bylo: Před hlasováním jsem s paní doktorkou Marvanovou hodinu hovořil a všechno jsme si vyjasňovali. A paní doktorka řekla, že se domnívá, že jsme vyjednávali špatně, že kdyby jednala ona, tak by tu koalici vyjednala prakticky okamžitě. Řekl jsem: Hanko, dobře, jestli to je tak, nechám tě jmenovat do vyjednávacího týmu a šel jsem dolů svolat shromáždění našich zastupitelů, kde jsme se na tom skutečně dohodli. Dokonce jsme určili i to, kdo bude vyměněn. A když jsem šel nahoru sdělit paní doktorce výsledek toho jednání, tak jsem se dozvěděl, že v tisku vyšla zpráva, že hlasovat nebude. Pak jsem se dočetl, že jsem nebyl zvolen kvůli nějaké fotce… Teď ale vážně. Vždy mi šlo o zájmy Pražanů. Pevně jsem věřil tomu, že úplně stejně to má všech zbývající 18 zastupitelů, které mám v týmu. Dnes se ukázalo, a osobně musím říct, že je to pro mě lidské zklamání, že ne všichni cítí zodpovědnost stejně. Pro někoho je důležitější jeho image než služba Pražanům a budoucnost města. Za mě je to pozérství! Doktorka Marvanová mi v minulých týdnech i dnes opakovaně vyjadřovala podporu. Proto nerozumím náhlé změně jejího postoje. Myslím, že tohle není zodpovědné chování.
K tomu, co se bude dít dál: To okno pro další jednání o koalici je otevřeno zhruba do poloviny února. Z vyjádření dalších stran vyplynulo, že podzimní rozhovory ztroskotaly na tom, že Spolu chtělo mít současně primátora i většinu v radě. Chápu správně, že byste i z tohoto požadavku mohli slevit?
Pokud to není věc, která Prahu poškodí, jsem schopen se o této věci bavit, komunikovat a dospět ke konsenzu. Základní princip, který budeme v jednáních dodržovat, je ten, abychom přinesli Praze prospěch. Ve volbách jsme slíbili, že povedeme Prahu směrem dopředu tak, aby byla jako město místem pro spokojený život a aby prostředí Prahy odpovídalo tomu, že Praha je hlavní město republiky. Tomu podřídíme všechno. Nejsme schopni jít někam, kde bychom byli přesvědčeni, že ta naše dohoda Prahu poškozuje. To, že se jednání s Piráty finálně zaseklo na počtech zastupitelů ve výborech a radě je věc pro Pražany úplně nepodstatná. Ti chtějí vidět výsledky a naplňování programu, kvůli kterému nás volili.
A byl počet vašich radních skutečně tím, co Pirátům vadilo, nebo to tak komunikovali pouze navenek?
Jsem přesvědčen o tom, že co vadilo Pirátům, nevědí ani oni sami. Měnilo se to podle vývoje. A když jsme tu překážku odstranili, tak se objevila překážka nová. Když by se to nestalo, jsem přesvědčen, že by se objevilo něco jiného. A jsem přesvědčen, že když je ta situace teď takto vyhrocená, všechny zúčastněné strany pochopí, jak je to pro Prahu a Pražany nedobré a dohodneme se. Je to moje víra, že partneři, s nimiž budu jednat, ve svém principu chápou to, co já. Byli jsme zvoleni proto, abychom Praze prospívali, jinak můžeme jít samozřejmě do opozice, která bude mít většinu a nebude fungovat nic. Takové věci si nemohu připouštět.
Pak existuje ještě hrozba toho, že Pirátům neschválí vstup do koalice jejich krajské fórum. To je zásadní podmínka.
Všechny strany mají své systémy. I my máme systémy, jak se dohadujeme i s vedením celé strany o dalším vývoji. Je potřeba si ale uvědomit, že ačkoli máme různé systémy, programy, různé cíle, různé názory, tak všichni jsme byli zvoleni Pražany a všichni máme zodpovědnost k tomuto městu.
Týden před Vánoci jste se jako zástupci pražské Spolu sešli po neúspěšném zastupitelstvu se stranickými špičkami, s Petrem Fialou, Markétou Pekarovou Adamovou a Marianem Jurečkou.
Už před zastupitelstvem, ve středu, jsme spolu jednali o tom, jak bude probíhat zastupitelstvo. To bylo zásadní jednání. V pátek jsme pouze informovali vedení o tom, jak dopadla schůze zastupitelstva. Nic jiného.
A co vám premiér Fiala řekl na výsledek toho zastupitelstva, kde jste nakonec primátorem nebyl zvolen?
Vzal na vědomí, co jsme mu řekli. Že nedošlo ke zvolení primátora. Nic jiného se vlastně nestalo. Schválili jsme rozpočet a celou řadu předložených tisků. Takže z obecného pohledu je problém volby primátora jistě závažný a ochromuje svým způsobem další jednání hlavního města, ale není to problém, který by zabránil tomu, že by zastupitelstvo ve čtvrtek neudělalo celou řadu rozhodnutí a zásadních věcí, které Prahu posouvají dopředu. Kdybychom neschválili rozpočet, tak by všechny pražské městské části nemohly mít rozpočet na příští rok a musely by pracovat s provizoriem. Je potřeba to brát jako výrazný posun, protože ten rozpočet jsme sestavili my. Končící vedení města ho nesestavilo, což je velmi nezvyklé. Neměli jsme nic, složili jsme ho a dokonce jsme ho dokázali prohlasovat, takže byl přijat naprostou většinou zastupitelů, protože ten rozpočet je dobrý. To je to, o čem jsme informovali vládu.
Zazněl z jejich strany nějaký apel, aby přišla co nejrychlejší dohoda se dvěma zbývajícími vládními stranami, Starosty a Piráty?
My jsme se ale po celou dobu snažili poctivě, důsledně a trpělivě najít shodu s Pirátskou stranou a hnutím STAN a dát našem městu nové vedení s podporou 37 zastupitelů ze 65. Bohužel se tak nestalo, ale snad není všem dnům konec. V to doufáme jak my, tak i celostátní předsedové stran, kteří projevili našemu vyjednávacímu týmu plnou důvěru. To je pro nás důležité.
A na kdy máte naplánované další jednání? Mohli bychom se dočkat dohody v následujících týdnech?
Jednání proběhnou ještě v tomto roce a budeme se snažit abychom ta jednání ukončili v prvních týdnech měsíce ledna. My nejsme ti, kteří by měli nárok na to mít svátky.
Volby do zastupitelstva hlavního města Prahy proběhly v rámci obecních voleb 23. a 24. září 2022. Komunální volby na magistrát letos vyhrála koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), která získala v 65členném zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti mají 13 zastupitelů a Praha Sobě 11 mandátů. Pět zastupitelů má STAN, šestá SPD získala tři mandáty.