Ruští diplomaté jsou roboti s papíry, myslí si Nulandová, jejich protihráčka z USA
RUSKÁ DIPLOMACIE
Ruští diplomaté byli kdysi klíčovou součástí zahraničněpolitické strategie prezidenta Vladimira Putina. To se však změnilo, píše server BBC. V letech předcházejících ruské invazi na Ukrajinu ztratili diplomaté svou autoritu a jejich role se omezila na opakování agresivní rétoriky Kremlu. Podle náměstkyně ministra zahraničí USA Victorie Nulandové jsou ruští diplomaté "roboti s papíry".
V říjnu 2021 se náměstkyně ministra zahraničí USA Victoria Nulandová zúčastnila jednání na ruském ministerstvu zahraničí v Moskvě. Mužem na druhé straně stolu byl náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov, kterého Nulandová znala desítky let a dalo se s ním mluvit i přes rozdílné názory. O jednání teď s odstupem informovala BBC. Dokládá tím zjměny v ruské diplomacii.
Američtí protějšci vnímali Rjabkova jako praktického, klidného vyjednavače - někoho, s kým si mohou promluvit, i když se vztahy obou zemí vyhrocují.
Na setkání v Moskvě Rjabkov přečetl oficiální stanovisko Moskvy z papíru a odolával pokusům Nulandové zahájit diskusi. Podle dvou lidí, kteří s ní o incidentu hovořili, byla Nulandová šokována. Rjabkova a jednoho z jeho kolegů označila za "roboty s papíry".
A mimo jednací místnost používali ruští diplomaté stále nediplomatičtější výrazy. „Pliveme na západní sankce... Nechte mě mluvit. Jinak opravdu uslyšíte, čeho jsou schopné ruské rakety Grad,“ zní citace lidí na vedoucích pozicích ruského ministerstva zahraničí z posledních let.
Putin v roce 2000 řekl BBC, že „Rusko je připraveno spolupracovat s NATO... až do vstupu do aliance. Nedovedu si představit, že by moje země byla izolována od Evropy,“ uvedl. Ruský prezident podle jednoho z bývalých vysokých kremelských úředníků už na počátku svého prezidentství toužil budovat vztahy se Západem.
Ruští diplomaté byli klíčovou součástí Putinova týmu, pomáhali řešit územní spory s Čínou a Norskem, vedli rozhovory o hlubší spolupráci s evropskými zeměmi a zajišťovali mírový přechod po revoluci v Gruzii.
„Ale jak se Putin stával mocnějším a zkušenějším, byl stále více přesvědčen, že zná všechny odpovědi a že diplomaté jsou zbyteční,“ řekl Alexander Gabujev, ředitel Carnegie Russia Eurasia Center, který žije v exilu v Berlíně.