Ceny paliv prudce klesají. Politici ANO dál tepají vládu za nečinnost
CENY POHONNÝCH HMOT
Ceny pohonných hmot začínají od vypuknutí invaze ruských vojsk na Ukrajině razantně klesat. Z neděle na pondělí se průměrná cena benzinu Naturalu 95 snížila o 54 haléřů na litr. Zlevňuje také nafta, která klesla o 35 haléřů. Důvodem je pokles ceny ropy na rotterdamské burze, ale také i tlak na zpracovatele, distributory a čerpací stanice. Na benzinkách se to projevilo pádem ceny až o čtyři koruny za Natural 95. Pokles ceny však nezastavil politiky hnutí ANO, kteří tepou vládu za to, že nezastropovala ceny pohonných hmot.
Řidiče v České republice již několik týdnů trápí vysoké ceny pohonných hmot. Jejich zdražení ještě více nastalo po začátku ruské invaze 24. února. Ceny nafty od té doby neustále rostla. V pondělí však došlo u nafty k prvnímu poklesu, kdy se zlevnila v průměru o 35 haléřů na 49,22 korun. Benzin klesal v posledních třech dnech a na pondělí klesl o 54 haléřů na 46,54 koruny. Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy jde o nejrazantnější pokles za více než 11 let.
Na některých čerpacích stanicích však došlo k větším propadům. Síť čerpacích stanic ONO například v pondělí uvádělo cenu Naturalu 95 za 42,90 korun - o čtyři koruny levnější než minulý týden. Nafta se tam prodávala za 45,90 korun. Společnost Shell snížila cenu Naturalu 95 ze dne na den o tři koruny.
Tématu se chytají politici, kteří vládě Petra Fialy vyčítají, že s vysokými cenami nic nedělá. Pokles cen však vyřešil trh, kdy na rotterdamské burze cena poklesla pod 1000 dolarů za tunu. „To svědčí o tom, že panika odeznívá právě i z evropského velkoobchodního trhu s palivy. Za citelným poklesem cen pohonných hmot v ČR ale stojí také společenský, mediální a politický tlak na zpracovatele, distributory a čerpací stanice, kteří si v posledních dnech evidentně znatelně ponížili své marže,“ uvedl Kovanda.
To však nezastavuje politiky hnutí ANO, podle kterých se musí zastropovat cena pohonných hmot. A to i v době, kdy ceny začínají razantně klesat. „Já tomu pořád nedokážu uvěřit, že tahle vláda pěti stran nedělá vůbec nic s cenami pohonných hmot. Vůbec nic. Přitom jim to říkají experti, jejich vlastní rádci. Navíc vidí, že ostatní EU státy proti cenám zasáhly! U nás se lidé opravdu začínají obávat, že to přestanou zvládat,“ uvedl někdejší předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček.
Já tomu pořád nedokážu uvěřit, že tahle vláda pěti stran nedělá vůbec nic s cenami pohonných hmot. Vůbec nic. Přitom jim to říkají experti, jejich vlastní rádci. Navíc vidí, že ostatní EU státy proti cenám zasáhly! U nás se lidé opravdu začínají obávat, že to přestanou zvládat.
— Radek Vondráček (@vondraczech) March 15, 2022
S podobnou rétorikou vystoupila také exministryně financí a šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová. „Francie dá na boj s vysokými cenami pohonných hmot 50 miliard korun. Němečtí politici makají na: 1) daňové úlevě na benzín a naftu, 2) pomoci lidem s placením energií, 3) kompenzacích pro firmy postižené sankcemi, 4) úpravě Kurzarbeitu. Vláda Petra Fialy je originální. Nedělá pro lidi nic,“ uvedla Schillerová. „44 procent z ceny benzínu a 37 procent z ceny nafty dělají daně. Spotřební a DPH. Proč ale pomáhat jednoduše, když to jde komplikovaně. Takže zase nic…,“ uvedl také někdejší ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček.
Ke snížení cen také mohlo přispět, že od úterka mají čerpací stanice povinnost hlásit své průměrné denní ceny ministerstvu financí. Ministerstvo bude požadovat rozšíření dodávaných informací za každou čerpací stanici i zpětně až ke dni 15. února. První výsledky bude mít úřad v horizontu jednoho týdne, kdy bude schopen rozhodnout, zda tržní situace umožňuje zásah státu formou cenové regulace stanovující maximální výši marží.
Podle lidoveckého poslance Jiřího Navrátila se tím ukazuje, že se mohly čerpací stanice obohacovat při válečném konfliktu Ruska s Ukrajinou. „Začaly plošné kontroly ČS kvůli jejich maržím u prodeje pohonných hmot.Prodejci budou každý den mj. posílat přehledy průměrné prodejní ceny a to zpětně od 21.2.Některé společnosti snížily z hodiny na hodinu o 4,-Kč/l Zneužití válečného konfliktu na Ukrajině k obohacování je hnus,“ uvedl Navrátil.
Začaly plošné kontroly ČS kvůli jejich maržím u prodeje pohonných hmot.Prodejci budou každý den mj. posílat přehledy průměrné prodejní ceny a to zpětně od 21.2.Některé společnosti snížily z hodiny na hodinu o 4,-Kč/l
— Jiří Navrátil (@Jiri_Navratil_) March 14, 2022
Zneužití válečného konfliktu na #Ukrajina k obohacování je hnus pic.twitter.com/gcdX97YMM0