Většina soudních procesů v SSSR byla oprávněných, tvrdí ruští vojenští prokurátoři
Procesy v SSSR
Ruští vojenští prokurátoři od roku 1991 prověřili případy 300 000 lidí politicky pronásledovaných v éře Sovětského svazu a postih 180 000 z nich uznali za oprávněný. S odvoláním na údaje hlavní ruské vojenské prokuratury to oznámila agentura Interfax. Prokurátoři se údajně řídili zákonem o rehabilitaci obětí politických represí.
Rehabilitační zákon, který v roce 1991 podepsal tehdejší prezident Boris Jelcin, za politické represe označoval jen ta soudní rozhodnutí, která byla v rozporu s tehdy platnými komunistickými zákony.
Zákon zahrnoval i takzvané administrativní (správní) tresty, mezi nimiž bylo například vyhnanství nebo nucené práce. Za oběti represí jsou uznávány nejen osoby odsouzené podle tehdy platných zákonů neprávem, ale i příbuzní lidí odsouzených k smrti a posmrtně rehabilitovaných.
Přesný počet osob odsouzených v bývalém Sovětském svazu za politické názory historici neznají, napsal Interfax. V době nejtvrdšího stalinského teroru v letech 1937-1938 bylo podle údajů listu Kommersant v SSSR z politických důvodů uvězněno 1,7 milionu lidí. Podle nevládní organizace Memorial se celkový počet obětí represí blíží 12 milionům.