„Důvěřuji policii,“ řekl Zeman o incidentu v Teplicích. Rada Evropy se má zabývat něčím jiným
ZÁKROK V TEPLICÍCH
Prezident Miloš Zeman uvedl, že nemá důvod zpochybňovat výsledky prověřování policejního zákroku proti muži v Teplicích, jenž následně zemřel. Rada Evropy, která vyzvala k důslednému vyšetření incidentu, by se měla podle hlavy státu zabývat jinými záležitostmi.
Policisté trvají na tom, že mužova smrt neměla se zákrokem souvislost. Pitva zemřelého Roma podle nich neodhalila známky poranění orgánů ani dušení, muž měl v těle pervitin. Zemřel na selhání srdce, informovala policie.
"Já jsem se seznámil se stanoviskem policejního vyšetřování a jako člověk, který důvěřuje policii, nemám důvod výsledky tohoto vyšetřování jakkoli zpochybňovat," řekl Zeman v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News. "Rada Evropy se velmi často plete do nejrůznějších záležitostí, tuto nevyjímaje," dodal.
Policisté v Teplicích zasahovali před týdnem kvůli potyčce dvou mužů, kteří poškozovali cizí auta. Šestačtyřicetiletý muž, kterého zpacifikovali na zemi, poté zemřel v sanitce. Zasahujících policistů se vedle policejního prezidenta Jana Švejdara už dříve zastal i premiér Andrej Babiš (ANO) či ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).
Generální inspekce bezpečnostních sborů oznámila, že v jednání policistů momentálně nespatřuje trestný čin. K důslednému vyšetření incidentu vyzvala vedle Rada Evropy i česká pobočka organizace na ochranu lidských práv Amnesty International, která zákrok policie označila za hrubý a nezákonný. Šéf Ústřední rady německých Sintů a Romů Romani Rose označil zásah české policie v Teplicích za nelidský, odporný a brutální.
Do kritiky Česka se pustila i německá média. Například v neděli vyšel v deníku Die Welt článek pod titulkem "Český George Floyd?," který klade otázky, zda je zemřelý Rom obětí "anticiganismu" a vidí shodu s případem Floyda. Uvádí, že v České republice žije asi 300 000 Romů. Mnoho z nich je postiženo chudobou, nezaměstnaností a prý i špatnou zdravotní péčí. "Jsou diskriminováni více než jiné menšiny, a proto si nemohou najít byt nebo práci," píše list, podle kterého i fyzické násilí na Romech není neobvyklé.