Nové záběry z teplického incidentu. Muž před příjezdem policie bušil hlavou do auta
TEPLICKÝ INCIDENT
Na internetu se objevily další záznamy incidentu z Teplic, kdy po policejním zásahu zemřel zdrogovaný Rom při převozu do nemocnice. Po videu zobrazující policejní zásah a videu, které ukazuje, jak muž buší pěstmi do zaparkovaného auta, se nyní šíří záběry ještě z jiného úhlu. Na nich je vidět, jak do auta na závěr několikrát narazil i hlavou a následně padá k zemi. Video však po několika hodinách z Facebooku, kde ho sdílel jeden z uživatelů, zmizelo.
Policie odmítá, že by na smrti muže měla podíl. Na čtvrteční odpoledne také plánuje ústecká policie mimořádný briefing. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) nevidí v zákroku policistů trestný čin.
V pondělí policie zveřejnila video, kde muž agresivně ničí na ulici stojící auto, jako obranu proti kritice, že použila k jeho zpacifikování přehnané donucovací prostředky. Na záznamu, který natočil z okna jeden z přihlížejících incidentu, je patrné, že se muž vzpíral a křičel a policisté na něm klečí a snaží se ho zklidnit a nasadit mu pouta.
Kvůli tomu se následně spustila velká vlna kritiky policistů. Někteří ji totiž obviňují z nepřiměřené brutality, policisté na muži několik minut klečeli. Věc ještě znepřehledňuje skutečnost, že mrtvý byl romského původu, policie je tak teď kritizována například organizací Romea za neférový přístup vůči Romům. Policie to nicméně odmítla a soudní pitva vyloučila souvislost úmrtí se zákrokem. Lékař už dříve prohlásil, že příčinou smrti zřejmě bylo předávkování drogami.
Na nejnovějším videu je vidět muže během toho, co bušil do auta, ale z jiného úhlu. Z něj je patrné, že do vozidla na konci dvakrát po sobě tvrdě narazí hlavou a poté padá na silnici, kde zůstává ležet.
Policie pochybení odmítá. Ve svém pondělním prohlášení uvedla, že policisté v sobotu odpoledne zasahovali v Teplicích kvůli potyčce dvou mužů. Jako protiargument také zveřejnili video, kde muži poškozují cizí auta. Když na místo přijela policejní hlídka, ležel jeden z nich na zemi a byl zraněný. Muž byl poté agresivní a jednoho ze zasahujících policistů údajně pokousal. Policisté použili donucovací prostředky a podle mluvčího přivolali k muži sanitku. „V sanitce následně zkolaboval a i přes resuscitaci se nepodařilo obnovit jeho životní funkce,“ řekl její mluvčí Daniel Vítek.
Žádný “český Floyd”. Zákrok proti několikanásobnému recidivistovi, který pod vlivem OPL demoloval auta ve svém okolí a nedbal žádných výzev policistů, proběhl v souladu se zákonem a neměl žádnou souvislost s úmrtím zemřelého. Potvrdila to soudní pitva. https://t.co/JLMvFEOZ0F
— Policie ČR (@PolicieCZ) June 21, 2021
Policistů se zastal i jejich šéf, ministr vnitra Jan Hamáček. „Pokud někdo pod vlivem návykových látek porušuje zákon, musí počítat s tím, že policie zasáhne. Hlavně díky práci policistů a policistek jsme v první desítce nejbezpečnějších zemí světa,“ napsal na Twitteru Hamáček.
Ve čtvrtek se pak vyjádřil ke kauze ještě jednou. „Je mi líto každého ztraceného lidského života, je na místě vyjádřit soustrast pozůstalým, ale platí jedna zásadní věc, toho pána zabily drogy. Kdyby je nebral, byl dosud mezi námi,“ napsal na Twitteru.
Také premiér Andrej Babiš vyjádřil podporu policii. „Pokud někdo ničí auta, je agresivní, a jednoho policistu dokonce pokouše, tak nemůže čekat, že s ním budou zacházet v rukavičkách. Soudní pitva navíc jasně dokázala, že nezemřel kvůli zákroku policie. Je to smutné, ale normální slušný člověk se jen těžko dostane do podobné situace. Děkuji teplickým policistům za jejich práci, neměli to jednoduché,“ uvedl na facebooku.
Policejní prezident Jan Švejdar uvedl, že se se zákrokem policistů pečlivě seznámil. „Předně je mi upřímně líto smrti mladého člověka a vyjadřuji tímto soustrast pozůstalým. Zároveň vyjadřuji plnou podporu zakročujících policistům. Vím, že jste jednali správně a stojím za vámi,“ uvedl na sítích s tím, že ústecká policie chystá na odpoledne briefing.
Seznámil jsem se pečlivě s okolnostmi zákroku teplických policistů. Předně je mi upřímně líto smrti mladého člověka a vyjadřuji tímto soustrast pozůstalým. Zároveň vyjadřuji plnou podporu zakročujících policistům. Vím, že jste jednali správně a stojím za vámi! https://t.co/Hs28kzsygI
— Jan Švejdar (@jan_svejdar) June 23, 2021
GIBS sdělila, že vyhodnotila podklady, které si vyžádala od policie, a to včetně obrazových materiálů a předběžného výsledku nařízené soudní pitvy. „Nicméně záležitost i nadále budeme sledovat z veřejně dostupných zdrojů a také se budeme průběžně seznamovat s novými policejními materiály,“ doplnila mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.
K „bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření“ smrti teplického Roma vyzvala i Rada Evropy (RE). Podle ní jsou záběry z incidentu znepokojující a vyvolávají mnoho otázek. Případem se bude kromě policejní inspekce zabývat též zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková, která chce vyšetřit přiměřenost zákroku. Incidentu si všímají i světová média.