Konec premiérky Mayové? V pátek oznámí svou rezignaci, tvrdí britská média
Krize kvůli brexitu
Britská premiérka Theresa Mayová, která kvůli svému brexitovému plánu čelí od středy revoltě ve vládě, oznámí v pátek rezignaci. Tvrdí to deník The Times. Spojenci šéfky kabinetu podle listu soudí, že Mayová ohlásí demisi po setkání s Grahamem Bradym, předsedou takzvaného Výboru 1922, který sdružuje většinu konzervativních poslanců. Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt ale prohlásil, že Mayová podle něj ve funkci bude ještě na začátku června, kdy zemi navštíví americký prezident Donald Trump.
Jeden z vlivných členů Výboru 1922 Geoffrey Clifton-Brown na to reagoval, že pokud Mayová v pátek neoznámí datum své rezignace, výbor umožní hlasování o důvěře šéfce strany. „Chci, aby stanovila časový plán svého odchodu. Domnívám se, že slepé popírání znějící dnes (ze sídla premiérky) je jen kouřová clona, neboť předsedkyně vlády nechce ovlivnit výsledek evropských voleb,“ řekl Clifton-Brown agentuře Press Association.
Ve Spojeném království se právě konají volby do Evropského parlamentu. V nich vládní Konzervativní straně hrozí nejhorší volební porážka v historii, napsal server Independent.
Ministr Hunt prohlásil, že podle jeho názoru bude Mayová v čele vlády ještě v době, kdy Británii navštíví šéf Bílého domu, tedy od 3. do 5. června. To je podle britského deníku The Guardian možné, protože konzervativci, kteří požadují její odchod, chtějí, aby rezignovala jako šéfka strany.
Ve straně panuje shoda, že Mayová zůstane premiérkou do doby, než si strana vybere nového lídra, píše list. To se podle něj může stát nejdříve koncem července. Premiérka navíc nemůže rezignovat, dokud není schopna královně sdělit jméno svého nástupce, píše The Guardian.
Rozkol v řadách konzervativců prohloubil premiérčin úterní projev, ve kterém Mayová představila návrh zákona o „rozvodové dohodě“ s EU. Touto cestou chce v parlamentu de facto ratifikovat připravenou dohodu se zbytkem Evropské unie, kterou ovšem Dolní sněmovna již třikrát odmítla. Ve snaze získat opoziční hlasy premiérka do návrhu zákona zahrnula několik prvků reagujících na požadavky labouristů. Její stranické kolegy pobouřil hlavně příslib hlasování o možnosti vypsat referendum o finální podobě brexitu, přičemž by se vláda musela vůlí poslanců řídit.
Mayové hrozil pád už ve středu večer, když na zasedání Výboru 1922 zazněl návrh na změnu příslušných stranických pravidel tak, aby umožnila okamžité hlasování o důvěře Mayové. Výbor ale pravidla nezměnil. Stoupenci tvrdší podoby brexitu se premiérku touto cestou neúspěšně pokusili odstavit z čela Konzervativní strany loni v prosinci a podle dosud platných pravidel se může takové hlasování opakovat až po 12 měsících.
O brexitu se v červnu hlasovat nebude
Zástupce kabinetu sestavující parlamentní program Mark Spencer prohlásil, že britský parlament nebude v prvním červnovém týdnu hlasovat o brexitu, jak plánovala vláda Mayové. O dalším postupu bude podle něj vláda informovat až v červnu. Až do 4. června má dolní sněmovna přestávku.
„Doufali jsme, že druhé čtení zákona bude možné 7. června. V tomto okamžiku jsme se na tom nedokázali dohodnout… budeme sněmovnu informovat o vývoji, až skončí přestávka,“ řekl Spencer. Podobu návrhu zákona hodlá vláda podle něj zveřejnit v prvním červnovém týdnu.
Premiérka Mayová v úterním projevu uvedla, že návrh prováděcího zákona, kterým chtěla prosadit „rozvodovou dohodu“ v parlamentu, zveřejní tento týden a poslanci o něm budou moci hlasovat v týdnu od 3. června. Její snaha ale vyvolala nový rozkol v britském kabinetu.
Ve středu vládu opustila Andrea Leadsomová, která za kabinet vytvářela agendu dolní komory parlamentu. V této funkci ji prozatím nahradil právě Spencer. „Premiérka naslouchá v otázce tohoto zákona svým kolegům a povede další debaty,“ komentoval Spencerovo oznámení mluvčí britské vlády. „Nadále se soustředí na to, aby zajistila brexit,“ dodal.
Británie měla původně EU opustit 29. března. Později se termín brexitu posunul na 12. dubna a nyní je nejzazším termínem 31. říjen letošního roku.