„Závěr bude tvrdý. Když Babiš namíchá smrtící koktejl, není bez šance“
PREZIDENTSKÁ KAMPAŇ
Třetí přímá prezidentská volba je jiná než dvě předchozí. Jedním z favoritů prvního kola je poprvé v historii České republiky kandidát, který vyvolává nepřekonatelný odpor u více než poloviny lidí. Jak mezi těmi, kdo jsou rozhodnuti, že volit půjdou, tak ve společnosti celkově, voliči i tradičními nevoliči. Jak to prezidentskou volbu ovlivní? Má Andrej Babiš nějakou šanci ve druhém kole ten nepřekonatelný odpor změnit?
Do veřejného Salonu Týdeníku Echo a Knihovny Václava Havla o tom přišli debatovat ředitel agentury STEM Martin Buchtík, expert na politický marketing, jeden ze strůjců úspěchů Andreje Babiše Marek Hanč (dnes už pro Babiše nepracuje) a analytik agentury IPSOS Michal Kormaňák.
Pro kolik lidí je Andrej Babiš nepřijatelný?
Buchtík: V této chvíli ho za nepřijatelného považuje něco přes polovinu dospělých i voličů. Je trochu jedno, jestli se díváme na ty, o kterých si myslíme, že přijdou k volbám nebo by k nim přijít mohli. Nebo na všechny dospělé, včetně těch, kteří určitě volit nepůjdou. Výhodou Andreje Babiše je naopak velmi pevné jádro voličů, které ho staví do pozice jednoho z favoritů pro první kolo. Jeho nepřijatelnost je podobná jako u Tomia Okamury. Na druhé straně je ale potřeba říct, že i velmi „oblíbení“ kandidáti mají nepřijatelnost u čtvrtiny voličů.
Jak se ta nepřijatelnost Andreje Babiše mění v čase?
Buchtík: Nejvyšší úrovně dosáhla loni těsně po parlamentních volbách. Pak se snižovala k té polovině. Poslední rok se aspoň podle našich dat ta nepřijatelnost nijak výrazně nemění. Poslední sběr dat jsme ale dělali ještě předtím, než Andrej Babiš koncem října definitivně ohlásil kandidaturu. Nejvyšší nepřijatelnost u Babiše nám vyšla kolem 60 procent.
Vy jste dělali průzkum pro podcast Insider a vyšlo vám, že Andrej Babiš by druhé kolo prohrál v poměru 63 : 37 procent s Danuší Nerudovou a 62 : 38 s Petrem Pavlem. A prohrál by fakticky se všemi kandidáty, kteří mají podporu aspoň kolem pěti procent do prvního kola.
Kormaňák: Máme velmi podobná čísla, jaká popisuje Martin Buchtík. Aktuálně má Andrej Babiš nepřijatelnost kolem 50 až 55 procent. Nepřijatelnost roste s vyšším vzděláním a vyšším příjmem a nižším věkem. Čím jste mladší, vzdělanější a bohatší, tím vám Andrej Babiš víc vadí. Pak jsou kandidáti, kteří mají velmi nízkou nepřijatelnost, ale zároveň i velmi nízkou známost.
Existují kandidáti, kteří mají vyšší známost a zároveň velmi malou nepřijatelnost?
Kormaňák: My jsme to částečně měli v tom průzkumu pro Insider. Jsou to ti dva, o kterých se mluví, že mají největší šanci postoupit do druhého kola, Petr Pavel a Danuše Nerudová. I my jsme ale čísla o nepřijatelnosti Andreje Babiše sbírali ještě předtím, než na konci října oznámil kandidaturu. Teď je úkolem marketérů, aby s tou nepřijatelností bojovali. V jeho cílové skupině se s tou nepřijatelností bude dát něco dělat.
Jak se taková nepřijatelnost dá zlomit?
Mohl by Andrej Babiš k volbám přitáhnout nevoliče?
Co mohou být fatální chyby v kampani?
Jak může vypadat "smrtící koktejl" v závěru kampaně?
Celý Salon si můžete přečíst na ECHOPRIME. Nebo v tištěném vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.