Merkelová: „EU by měla s Ruskem udržet dialog i navzdory rozdílným názorům“
VZTAHY S RUSKEM
Evropská unie by měla udržet dialog s Ruskem navzdory hlubokým rozdílům v pohledu na mnoho bezpečnostních otázek. Uvedla to v pátek německá kancléřka Angela Merkelová na společné tiskové konferenci s francouzským prezidentem Emmanuel Macronem před společnou večeří. Dialog by podle ní EU měla zachovat i s Tureckem. Francouzský prezident s názorem kancléřky souhlasil, uvedla agentura DPA.
„Rusko je pro nás velkou výzvou a je také kontinentálním sousedem Evropské unie a my potřebuje zaručit, že všechny hybridní útoky ustanou,“ uvedla Merkelová. Rozvědky poukazují na to, že z Ruska pocházejí kybernetické útoky na infrastrukturu v západních zemích a jsou odtud šířené dezinformace. Podle ní je v zájmu EU pokračovat v dialogu s Ruskem pro zajištění bezpečnosti a stability. Uznala ale, že je to obtížné. Podle ní by Evropská unie měla následovat příkladu amerického prezidenta Joea Bidena a zahájit otevřené rozhovory s Moskvou.
V obdobném duchu se Merkelová vyjádřila i ke vztahům s Tureckem. „Máme odlišné názory, ale jsme navzájem závislí, pokud chceme řešit některé otázky,“ uvedla německá kancléřka. S Ankarou by EU měla podle ní jednat o migraci či situaci v Libyi a Sýrii.
Oba politici se vyjádřili i k evropským tématům, například k ekonomice a rozpočtové zodpovědnosti. Macron kritizoval některé země, které podle něj kvůli oživení cestovního ruchu předčasně otevřely své hranice cestujícím z nečlenských zemí. „Musíme být ale opatrní, abychom nedopustili dovoz variant (koronaviru),“ uvedl. Podle něj by se země EU měly v této oblasti více koordinovat.
Před šířením nových variant koronaviru a příliš rychlým uvolňováním opatření varovala i kancléřka. „Nemůžeme se chovat, jako by epidemie koronaviru skončila,“ uvedla. Zmínila případ Lisabonu, kde vláda musela obnovit uzávěru kvůli růstu případů nákazy.
Macron je kvůli epidemii covidu-19 prvním zahraničním státníkem, kterého Merkelová letos v Berlíně přivítala. Média Macronovu cestu do německé metropole vnímají jako symbolickou, neboť Berlín s Paříží tradičně pojí velmi úzké vztahy. Před pandemií byla francouzsko-německá setkání celkem častá a běžná.