Splátky hypoték mohou vyrůst za měsíc o tisícovku. Z vlastního bydlení se stává luxus
BYTOVÁ KRIZE
Pořízení vlastního bydlení se pro řadu lidí stává nereálným cílem. Mohou za to zdražující hypotéky a také ceny nemovitostí, které už několik let drtí realitní trh. Svým dílem přispívá také Česká národní banka, která zvedá základní úrokové sazby kvůli boji s vysokou inflací. Od loňského léta však i kvůli vyšším sazbám dochází ke zdražování hypoték i o několik tisícovek korun měsíčně. Problém s nedostatkem bytů se pak táhne v České republice již několik let a dosud nedošlo k výraznějšímu posunu.
Získání hypotéky nebude v dalších letech snadnou záležitostí. Centrální banka totiž ve čtvrtek zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 5,75 procenta. Jedná se o nejvyšší úroveň za více jak 20 let. Navýšení se stalo pro analytiky překvapením, protože se všeobecně předpokládalo, že bankovní rada navýší sazby jen o 0,25 či 0,5 procentního bodu. Reálně to tak znamená, že vyšší sazby mohou pomoci bojovat proti vysoké inflaci, přesto ale značně prodraží i poskytování hypoték.
Jejich průměrná úroková sazba je v květnu na 5,33 procentech. Od loňského léta vzrostla sazba o 1,19 bodu a od minulého června dokonce o více než 2,8 procentního bodu. V praxi vypadá zdražování hypoték tak, že měsíční splátk hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti při fixaci na tři roky, splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 5,33 procenta byla v květnu 21 136 korun. Za měsíc splátka vzroste o téměř 1000 korun a od loňského června dokonce o 5500 korun.
Stále více domácností tak bude mít problém hypotéku získat. Problém je to však i pro lidi, kteří již hypotéku mají a končí jim fixace. Skokově jim totiž vzrostou náklady v řádech tisíců korun měsíčně navíc.
Ránu jim zasazuje také centrální banka, která se chystá zvyšovat základní úrokové sazby i v dalším měsíci. „Další růst úroků zhorší podmínky pro poskytování úvěrů. Do problémů se mohou dostat lidé, kteří se chystají refinancovat své hypotéky. Vlivem vyšších úrokových sazeb se jim zvýší měsíční splátky,“ řekl ke strategii ČNB hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Zdražování čeká také nájemní bydlení, o které je v poslední době velký zájem. Například podle dat portálu Realitymix.cz tak už v březnu meziročně vzrostla průměrná cena nájemného v Praze o téměř 17 procent. „Nejedná se jen o migrační vlnu, významnou roli sehrává i sezonní poptávka. Do Česka se po koronavirové pauze budou opět navracet turisté, kteří hojně využívají služeb Airbnb. Studenti opět shání sdílené byty, protože se jim škola již přesunula do off-line režimů,“ uvedl Viktor Mejzlík, spoluzakladatel služby GarantovanyNajem.cz.
Další analytici přiznávají, že ani v dalších měsících nebude situace jiná „Byla by chyba z toho obviňovat Ukrajince prchající před válkou. Nejen proto, že jim nic jiného nezbývalo, ale hlavně kvůli tomu, že faktorů růstu se setkává hned několik,“ řekl dříve pro deník Echo24 hlavní ekonom platební společnosti Roger Dominik Stroukal s tím, že kromě Prahy nezůstává zdražování příliš pozadu ani v dalších velkých městech. „Zdražuje všechno, tedy i nájmy,“ dodal Stroukal s tím, že nájemní bydlení ovlivní v dalších měsících i nová pravidla hypotečních úvěrů, část lidí, kteří by šli bydlet o vlastního na ně nedosáhne a zůstane v nájmu.