Jaké jsou ambice Visegrádu? Prezidenti zemí V4 se sešli na dvoudenním summitu v Lánech
V4 v Lánech
Na zámku v Lánech se ve středu sešli prezidenti Česka, Slovenska, Polska a Maďarska k jednání o spolupráci zemí visegrádské čtyřky (V4) v EU. Polský prezident Andrzej Duda, hlava Maďarska János Áder a slovenská prezidentka Zuzana Čaputová postupně dorazili do zámku, kde je uvítal jejich český protějšek Miloš Zeman, poté se všichni čtyři společně zúčastnili před zámkem slavnostního uvítání s vojenskými poctami za zvuku státních hymen. Summit potrvá do čtvrtka, kdy se připojí též slovinský prezident Borut Pahor a srbský prezident Aleksandar Vučić.
Dnes nebylo naplánováno žádné setkání s novináři, až na závěr summitu všech šest prezidentů vystoupí s prohlášením pro média.
Čaputová na svém facebookovém profilu napsala, že země V4 musí při prosazování svých národních a regionálních zájmů hledat spojence. "Když dokážeme být konstruktivní, budou i ostatní víc vycházet vstříc našim prioritám," soudí slovenská prezidentka. Pokračující rozdělování EU na východ a západ nebo na nové a staré členy je podle ní důsledkem toho, že se státy dostatečně neznají a nedůvěřují si, proto je třeba víc spolu mluvit a spolupracovat. Do Lán podle svých slov přijela s poselstvím, že státy Visegrádu by měly přicházet s pozitivní agendou a tím překonávat rozdělení v Evropě.
Mluvčí polského prezidenta Krzysztof Szczerski o summitu řekl, že k hlavním starostem skupiny V4 bude patřit spravedlivá klimatická politika. V tomto ohledu je podle něj mimořádně důležité, aby zvýšené využívání netradičních energetických zdrojů nemělo za následek úbytek pracovních příležitostí a aby se věnovala větší pozornost sociálním dopadům.
Hlavy státu dnes kromě slavnostního oběda čekaly dva bloky jednání. Při nich mluvily o ambicích V4 za nového rozložení sil v EU po odchodu Británie, o novém víceletém finančním rámci EU na roky 2021 až 2027 nebo o stavu dopravních projektů. Česko při jednáních o evropském rozpočtu klade důraz na to, aby neklesalo množství peněz určených na politiku soudržnosti, ze kterých čerpají především státy ve východní části unie.
Čtěte také: Sedláci ochromili Nizozemsko. Po mohutném úterním protestu hrozí obsazením letiště Scheveningen
Karel Gott patří mezi pět nejprodávanějších interpretů německé hudby v historii
Ve čtvrtek se dvěma dalšími prezidenty se debata zaměří i na perspektivu rozšíření EU o země západního Balkánu. Tématem bude i stav přístupových jednání mezi unií a Srbskem. Česko dlouhodobě podporuje otevírání nových vyjednávacích kapitol a začlenění Srbska, ale také Albánie či Severní Makedonie do EU.
Prezidentský summit je součástí českého předsednictví ve visegrádské skupině. Česko si jako jeden z hlavních cílů svého předsednictví stanovilo upevňování postavení zemí V4 v EU i v Severoatlantické alianci a posilování soudržnosti obou těchto organizací.