„Z doby kamenné poprvé na Západ.“ Tálibán přiletěl na pozvání do Norska, s ním i nebezpečný terorista
DELEGACE TÁLIBÁNU
V Oslu v neděli začala jednání afghánského vládnoucího islamistického hnutí Tálibán se zástupci afghánské občanské společnosti a západními představiteli. Je z toho ale povyk. Kromě toho, že mnozí mají potíže už s Tálibánem jako takovým, vyšlo najevo, že na palubě soukromého letadla směr Norsko letěl i člen teroristické sítě Hakkání, která má na svědomí kupříkladu bombový útok u německé ambasády v Afghánistánu, kde zemřelo asi 150 lidí a přes 400 bylo zraněno.
Jak výpravu pojmenoval německý bulvární deník Bild, na pozvání norské ministryně zahraničí Anniken Huitfeldtové se na Západ tryskáčem poprvé vydalo „z doby kamenné“ 15 islamistů. Mezi nimi je právě také Anas Hakkání, člen teroristické skupiny. To vyvolalo nelibost v Berlíně, ostře se proti podle deníku vymezila spolková ministryně zahraničních věcí Annalena Baerbocková.
Oh, nothing — just a Taliban delegation en route to Norway via private jet...
— Suburban Black Man 🇺🇸 (@goodblackdude) January 22, 2022
Imagine thinking the hundreds of millions in U.S. tax dollars the Biden regime is sending to Taliban-controlled Afghanistan aren’t funding the inner-workings of an Islamic terrorist extremist group. pic.twitter.com/EF6WdW6LgT
Transfer of headquarters and political command, Taliban terrorist group and Haqqani network from Pakistan to Norway, but in coordination with Pakistani ISI intelligence service and Qatari officials......
— Noor Bashardoost (@NoorBashardoost) January 22, 2022
This is called commercial and international terrorism, and a shameful and,‐ pic.twitter.com/AT4x0Vqlgp
Třídenní rozhovory v Oslu se mají soustředit především na otázky lidských práv a možné cesty, jak zmírnit humanitární krizi v Afghánistánu. Informovala o tom kupříkladu sama norská vláda na svých stránkách.
Od doby, kdy Tálibán převzal v srpnu minulého roku v Afghánistánu moc, je to poprvé, kdy se delegace hnutí vydala na oficiální návštěvu do Evropy. Představitelé Tálibánu mají podle dřívějšího oznámení norské vlády na programu setkání s novináři a obhájci lidských práv z Afghánistánu a afghánské diaspory včetně vůdčích osobností z řad žen. Na pondělí a úterý má delegace vedená ministrem zahraničí ve vládě Tálibánu Amírem Chánem Muttakím naplánovány schůzky se západními diplomaty. Tálibové mají jednat i se zástupci norské vlády. Rozhovory se konají v hotelu za zavřenými dveřmi. Nicméně i mezi uprchlíky akce nemá zrovna příznivce.
By legitimizing the Taliban, half of Afghanistan who make up women, are victims of your illegitimate and inhumane policies.
— Sahil, A (@AmanullahHuss12) January 23, 2022
#SanctionTaiban pic.twitter.com/r8rHSYG5S5
CLOSED-DOOR MEETINGS: For the first time Taliban representatives are meeting with women's rights activists and human rights defenders from Afghanistan and the Afghan diaspora.
— WTVC NewsChannel 9 (@newschannelnine) January 23, 2022
For more information: https://t.co/BAFpH7EKzD
Zahraniční vlády vládu Tálibánu neuznávají kvůli minulosti radikálního hnutí. Islamisté se moci v Afghánistánu chopili loni v srpnu, když se ze země stahovali poslední vojáci USA a jejich spojenců. Konta afghánské centrální banky uložená v USA jsou zmrazena a omezena byla také humanitární pomoc, na níž je Afghánistán do velké míry závislý. Světový potravinový program (WFP) varoval, že více než polovina obyvatel země, přibližně 22,8 milionu lidí, bude letos v zimě čelit akutnímu nedostatku potravin a hladu.
#Afghanistan #Taliban in #Oslo #Promises made about #WomensRights who’ll control #FollowUp #Norway? Need some action & respect ASAP! @suhailshaheen1 @Zabehulah_M33 @unwomenafghan @EUinAfghanistan @NorwayMFA https://t.co/3IyALQ1KoM
— Karowmaria (@Karowmaria1) January 23, 2022