Cenzura kvůli dvěma pohlavím, servilita vlády vůči Bruselu a válka jako obchodní projekt
Týdeník Echo
Proč vyjeli sedláci v Holandsku se svými traktory do ulic? A proč byla na univerzitě v Berlíně zakázána přednáška o tom, že existují jen dvě pohlaví? Je Fialova vláda vláda vůči Bruselu servilní? To je jen pár otázek, na které přináší odpověď nové číslo Týdeníku Echo.
Smí se na univerzitách diskutovat? Zdánlivě absurdní otázka, ale jen pro ty, kteří nevnímají současný trend (minimálně) západních vysokých škol. Například proslulá berlínská Humboldtova univerzita si nepřála veřejnou debatu o tom, že existují – z čistě biologického hlediska – přesně dvě pohlaví. I o tom je text Terezy Matějčkové, který se věnuje i neuvěřitelnému nárůstu transsexuality mezi dospívajícími dívkami. Ten činí v západním světě 4000 procent. Z poruchy, kterou dřív trpělo ani ne procento obyvatel, udává se 0,33–0,7 procenta, se stala diagnóza, jíž se musí zabývat každá vzdělávací instituce.
Politickou událostí léta je výběr nového britského premiéra. Stávající předseda vlády Boris Johnson rezignoval, když se už jeho skandály a vytáčky staly pro vládnoucí Konzervativní stranu neúnosné. Ed West, konzervativní komentátor a historik, který proslul svými pesimistickými postřehy ohledně budoucnosti Konzervativní strany i samotné Británie říká v rozhovoru s Týdeníkem Echo, že řada voličů má pocit, že konzervativci své období u moci promarnili. Přebíráme z Ameriky každou idiotskou myšlenku, říká v rozhovoru, který vedl Ondřej Šmigol, Ed West. "Jediné opravdové vítězství v sociální oblasti, kde se podařilo zastavit progresivní překročení mezí, je v otázce transgenderu, kde se v podstatě podařilo odebrat státní podporu. Ale to vše byla hlavně práce levicových feministek. Ty psaly články, organizovaly kampaně a argumentovaly proti šílenějším aspektům transgenderového hnutí, nic z toho nevykonali sami konzervativci. Takže ani ty kulturní bitvy, které vyhráli, nedokázali vyhrát bez pomoci levice," posteskl si West.
Degradace, vazba, soud... Z aféry kolem nákupu dopravních letadel z firmy EADS-CASA pro českou armádu si leckdo ještě pamatuje případ tehdejší ministryně obrany Vlasty Parkanové, která podepsala dohodu o pořízení strojů připravenou jejím náměstkem Martinem Bartákem. Kauza Parkanová skončila jejím očištěním loni na podzim, téměř po deseti letech. Na druhé straně aféry CASA je veřejností dnes už naprosto zapomenutý případ podplukovníka Karla Daňhela. Kauze, ve které stát s omluvou rozhodně nespěchá, se věnuje Daniel Kaiser.
Válka na Ukrajině trvá už víc než pět měsíců. Jednou z věcí, kterou nám dovolila kriticky nahlédnout, je zdánlivě nekonečná závislost na ruských surovinách, zejména plynu a ropě, od kterých se teď západní země snaží zoufale odstřihnout, aby potrestaly Rusko za to, že poslalo na Ukrajince tanky. Podnikatel a prezident nově vzniklé Ukrajinsko-české obchodní komory Petr Krogman se ale domnívá, že porážka Ruska není možná, aniž je přestaneme ekonomicky podporovat. V rozhovoru s Jakubem Fujáčkem mluví o tom, že tato válka s Ukrajinou je ruský obchodní projekt.
Je Fialova vláda vláda vůči Bruselu servilní? I s ohledem na rostoucí ceny energií a nehybnou klimatickou politiku sílí doma kritika, že Petr Fiala a jeho kabinet v EU pro Českou republiku nic nedělají a že se ukájejí samotným faktem předsednictví. V Salonu Echa tuto kritickou linku zastávají člen evropského výboru sněmovny za SPD Jiří Kobza a také spoluzakladatel ODS, později europoslanec za Svobodné Jiří Payne. Vládní pozici proti nim hájí předseda evropského výboru sněmovny Ondřej Benešík (KDU-ČSL) a poradce premiéra Ondřej Krutílek.