Odchod bez konce. Mayová požádala lídry zemí EU o odklad brexitu, ti jí chtějí vyjít vstříc

Odklad Brexitu

Odchod bez konce. Mayová požádala lídry zemí EU o odklad brexitu, ti jí chtějí vyjít vstřícNové 2
Svět
Echo24
Sdílet:

Déle než hodinu trvalo ve středu vystoupení britské premiérky Theresy Mayové, která na mimořádném summitu EU v Bruselu vysvětlovala svým kolegům z ostatních 27 zemí unie, jak si představuje další postup kolem britského odchodu z unie. Mluvčí vrcholných unijních schůzek Preben Aaman následně na twitteru informoval, že Mayová místnost opustila a její druhou žádost o odklad brexitu nyní řeší šéfové států a vlád sedmadvacítky u pracovní večeře.

Podle diplomatů nepřineslo její vystoupení nějaká zásadní překvapení a prezidenti a premiéři by jako podklad k diskusi měli dostat novou verzi návrhu závěrů přepracovanou na základě posledních diplomatických připomínek z úterního večera.

Mayová požádala své kolegy odložit brexit, který by nyní nastal už v pátek, až do 30. června. Je nepravděpodobné, že tento termín sedmadvacítka akceptuje, nejpravděpodobnějším řešením je předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem prosazovaný až roční pružný odklad znamenající, že unie by odešla 30. března 2020 či kdykoliv dříve – pokud ratifikuje loni dojednanou dohodu o vystoupení.

Některé země, především Francie, ale tlačí na kratší odklad. Důvodem jsou obavy související s hladkým fungováním EU, v níž by Británie jako „země na odchodu“ stále existovala jako plnoprávný člen, a mohla tak ovlivňovat i rozhodování o budoucnosti společenství. Ve hře je tak odložení například do konce roku či jen o několik měsíců. Podle litevské prezidentky Dalii Grybauskaitéové je pravděpodobnější dlouhý odklad, nizozemský premiér Mark Rutte upozornil, že summit sice může rozhodnout o odkladu, může ale také například žádat určité záruky z britské strany.

Státníci při příchodu na summit dávali najevo ochotu vyhovět už druhé žádosti britské premiérky Mayové, jasné ale zatím úplně není, jak dlouhý odklad si přejí a s jakými podmínkami jej hodlají případně spojit.

Obvykle formální část summitů má nyní větší význam, v případě odkladu za 22. květen totiž bude muset i Británie uspořádat jako stále ještě členská země unie volby do europarlamentu. Zamíchá to kartami, místa po britských poslancích, s nimiž už se totiž nepočítalo, si částečně rozdělily jiné unijní státy.

Právě situace, kdy Británie jako „země na odchodu“ bude dál ze své pozice rovnoprávného člena EU moci ovlivňovat další diskuse o budoucnosti unie, je jednou ze zásadních věcí, které ve středu budou premiéři a prezidenti 27 zemí probírat. Francie je v čele států, která žádá určité záruky, a její prezident Emmanuel Macron při příchodu upozorňoval, že dopředu „není nic rozhodnuté“.

Mayovou mrzí, že Dolní sněmovna zatím nebyla schopna text dohody o vystoupení schválit. „Vím, že mnozí lidé jsou frustrovaní z toho, že se summit vůbec koná. Británie měla už touto dobou být zemí mimo EU,“ upozornila. Původním datem brexitu byl 29. březen letošního roku.

Premiérka novinářům řekla, že na hledání cesty dál, která by ratifikaci dohody umožnila, ona i její vláda intenzivně pracuje. „S opozicí mluvíme vážně a seriózně,“ uvedla s tím, že tyto rozhovory budou pokračovat i ve čtvrtek a odklad má zajistit více času právě na uzavření dohody na britské politické scéně, která by ratifikaci rozvodové smlouvy umožnila.

Pokud by nyní sedmadvacítka britské žádosti nevyhověla, opustila by Británie EU už v pátek bez toho, že by okolnosti tohoto odchodu byly nějak smluvně upraveny. Sedmadvacítka se také na tuto možnost a její negativní důsledky chystala, a jak oznámila Evropská komise, jsou tyto přípravy úspěšně u konce. „Nebojíme se toho,“ uvedl mluvčí EK.

Babiš na summitu podpoří roční odklad brexitu

Český premiér Andrej Babiš na summitu lídrů Evropské unie podpoří návrh na odklad britského odchodu z EU až o jeden rok. Babiš to řekl novinářům před jednáním hlav států a šéfů vlád unijních zemí, které se bude zabývat výhradně brexitem.

Britská premiérka Theresa Mayová v pátek požádala předsedu Evropské rady Donalda Tuska o odklad odchodu z unie do 30. června. Tusk však podle diplomatů navrhuje roční odklad s tím, že Británie může odejít dříve v případě, že schválí výstupní dohodu. Tento návrh má podporu části unijních lídrů.

„Tím se celá situace zklidní i pro naše lidi, kteří tam (v Británii) pracují, pro náš byznys,“ zdůvodnil svou podporu delšímu flexibilnímu prodloužení britského členství v unii Babiš.

Čtěte také: Noví ministři? Karel Havlíček a Vladimír Kremlík, oznámil premiér

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články