„Postavte se agrobaronům,“ vyzvali sedláci vládu. Protest podle nich organizují bolševici
PROTEST ZEMĚDĚLCŮ
Zemědělci budou v úterý od 17:30 demonstrovat proti změnám dotačních plánů, které určí, jak se budou vyplácet peníze mezi lety 2023 a 2027. Vadí jim mimo jiné nedostatečné projednání plánovaných změn se zemědělskou veřejností. Demonstraci pořádají Agrární komora ČR a Zemědělský svazu ČR. Proti nim se staví Asociace soukromého zemědělství (ASZ), která si naopak přeje změny ve strategii, kterou odsouhlasila bývalá vláda Andreje Babiše. ASZ před demonstrací zveřejnila otevřený dopis určený premiérovi Petru Fialovi, ve kterém ho vyzývá, ať má sílu se „hrubému nátlaku“ Agrární komory postavit. V dopise nazývá členy Agrární komory jako „agrobarony“ nebo „kované bolševiky“. Ti se hodlají případně bránit soudně.
„Půjde o politickou demonstraci síly agrobaronů proti vaší vládě,“ tvrdí ASZ v dopise o chystané demonstraci. „Nejde o žádnou spontánní akci zemědělské veřejnosti, ale jde o připravenou manipulativní akci s detailním manuálem pro všechny zúčastněné, co se od nich očekává, že budou na demonstraci říkat a jak mají komunikovat s novináři. Jejich cílem je dostat vás již na začátku vládnutí pod systematický tlak a vyzkoušet pevnost vaší koalice. Demonstrovat proto nebudou svobodní sedláci, ale pravděpodobně převážně zaměstnanci velkých zemědělských podniků. Nezapomínejte také, že Babišův Agrofert či jeho podniky a osoby jsou rovněž členy a činovníky Agrární komory,“ uvedla.
„Mějte odvahu se tomu jasně postavit. Jinak dopadnete jako Topolánkova vláda, která hned na svém začátku promarnila svůj potenciál změn v zemědělství právě pod podobnou hrozbou demonstrací řízených kovanými bolševiky z Agrární komory. Šlo také o středopravicovou vládu, stejně jako dnes, do které vkládaly naděje tisíce sedláků po celé zemi,“ uvedla ASZ.
„Příležitost nasměrovat zemědělství funkčním směrem byla na dlouhé roky promarněna a následně došlo k ještě většímu prohloubení problémů v zemědělství, které nakonec vyústilo v totální destrukci standardní politiky a nakonec k agrofertizaci venkova i státu. Neudělejte stejnou chybu a rozhodněte jako premiér, který si je vědom těchto souvislostí. Nyní se opakuje stejná situace jen s tím rozdílem, že je možné, že znovu již další šanci od voličů na venkově pravděpodobně nedostanete. Neriskujte proto jejich důvěru a podporu,“ apeluje.
ASZ se dostala kvůli svým vyjádřením o chystané demonstraci s Agrární komorou do sporu. ASZ totiž zveřejnila dokumenty, ve kterých údajně Agrární komora protestující instruovala, jak mají mluvit s novináři a podobně. Agrární komora pravost dokumentů, které zveřejnila ASZ, nevyvrátila. Soukromým zemědělcům však hrozí žalobou a už jim zaslala předžalobní výzvu. Více jsme o tom psali zde.
Agrární komora se vůči slovům ASZ tvrdě ohradila. „Asociace soukromého zemědělství na svém portálu ve vztahu k Strategickému plánu a Agrární komoře ČR již delší dobu uveřejňuje protiprávní články, kterými se snaží poškodit dobrou pověst Agrární komory ČR. V současné době jsme na ASZ a členy jejího vedení odeslali předžalobní výzvu, kterou se snažíme porušování našich práv ze strany ASZ zamezit. Dokumenty a články, které ASZ zveřejňuje, vykazují protiprávní charakter a Agrární komora ČR se k nim bude vyjadřovat v případných soudních sporech,” uvedl pro Echo24.cz prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.
Chystané změny
Nová vláda plánuje zastropovat maximální dotační platby na jednu farmu a také zvýšit redistributivní platby pro malé farmy, čímž by odpadlo dosavadní zvýhodnění velkých farem a naopak by došlo ke zvýhodnění menších farmářů.
Agrární komora tvrdí, že pokud dojde ke změnám, ohrozí se tak významná část českého zemědělství. Pokud změny, jako například zastropování plateb projdou, Agrární komora plánuje i ústavní žalobu kvůli způsobu projednávání. Podle prezidenta komory Jana Doležala není schválení změn bez diskuse se zemědělskou veřejností legální.
„Rozhodně není pravda, že Agrární komora zastupuje 80 % produkce v zemědělství a zastupuje většinu zemědělců. Jde o nátlakové fabulace, které mají vyvolat atmosféru strachu z nedostatku či zdražení potravin, z likvidace produkčního zemědělství, z konce živočišné výroby či dokonce že dojde k degradaci půdy. Není pravda, že sedláci nic neprodukují. Není pravda, že AK a ZS zastupují zájmy malých vlastníků v právnických osobách zemědělských podniků. Není pravda, že zastropování plateb položí zemědělské podniky. Naopak jeho oddalování přinese neřešitelné problémy v dalším zvětšování podniků a jejich majetkový přesun do cizích rukou,“ oponuje ASZ.
„Zemědělský sektor trpí a potřebuje po 30 letech od revoluce strukturální změny, které jasně vyplývají ze statistických čísel a které již nelze oddalovat. Jde o ekonomický zájem drtivé většiny menších i středních zemědělců s výměrou až do výše cca 1800 hektarů. Co nejvyšší přímá platba pro zemědělce znamená alespoň trochu svobodnější rozhodování o tom, jak tyto prostředky farmář bez přílišné byrokracie využije v rámci svého podnikání, což nepřímo znamená podporu většímu uplatnění originálních podnikatelských přístupů jednotlivých subjektů, které jedině mohou být klíčem ke skutečně konkurenceschopnému a na mnoha úrovních, oblastech i velikostech pestrému podnikatelskému prostředí,“ dodává ASZ.
Ministerstvo zemědělství nově vedené lidovci v prosinci oznámilo, že se rozhodlo pro úpravy plánu připraveného bývalým vedením úřadu, tak aby byl šetrnější k přírodě a půdě. Vyjednalo také posun termínu odeslání finálního návrhu k posouzení EK. Původní verzi plánu ekologické organizace kritizovaly, podle nich dostatečně nepřispívala k ochraně přírody a krajiny. Podle lednového vyjádření mluvčího ministerstva Vojtěcha Bílého je potřeba odeslat plán EK co nejdříve.