Ruská televize natočila film ‚Občan Lhář‘, který se postaví Putinovi

FILM O BLOGEROVI NAVALNÉM

Ruská televize natočila film ‚Občan Lhář‘, který se postaví PutinoviNOVÉ
Záběr z filmu Občan Navralnyj Foto: Reprofoto: NTV
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Ruská televizní stanice NTV natočila film o Alexeji Navalném, ruském opozičním předákovi a kandidátovi na prezidenta v příštích volbách. Dokument prý mimo jiné odhalí politikovy záhadné několikamilionové příjmy. Informoval o tom v pátek deník Kommersant. Navalnyj na svém blogu uvedl, že film je založen na lži.

Název filmu – Občan Navralnyj – je slovní hříčkou, kdy přidané písmeno „r“ dává příjmení význam „lhář“. Snímek má vysvětlit „osobní ochranu, školu pro děti v New Yorku a čtyřpokojový byt v Moskvě“, píše Kommersant.

Navalnyj ve videu na svém blogu uvedl, že Kreml veškeré jeho peněžní transakce podrobuje přísné kontrole, a o jeho příjmech má tedy velmi dobrý přehled. Své příjmy a majetkové přiznání zveřejnil i na internetu, kde jsou dokumenty přístupné veřejnosti. Navalnyj se tak ve videu označuje za „nejtransparentnějšího ruského politika“.

Oznámení o vysílání snímku následuje po televizní debatě, ve které se Navalnyj střetl s ruským politikem a designérem Artěmijem Lebeděvem. Ten Navalného jako kandidáta na prezidenta kritizoval. Na Lebeděva se od opozičního politika zase snesly výtky o netransparentnosti kolem čerpání vládních prostředků. Konflikt už před televizní debatou bujel i na sociálních sítích.

Politolog Georgij Fjodorov je přesvědčen, že rozruch kolem Navalného zvedne zájem o zhlédnutí filmu. „Z Navalného se stala populární mediální postava,“ upozornil Fjodorov a dodal, že k vyšší sledovanosti televizních stanic přispěje každý nový skandál. Rozruch už například vyvolala zpráva, že úřady zablokovaly speciální finanční účet s příspěvky veřejnosti, které Navalnyj shromažďoval na svou volební kampaň.

Ruský kanál Rossija 1 odvysílal v dubnu dokumentární film „Browderův efekt“, ve kterém Navalného představil jako agenta amerických tajných služeb s krycím jménem Freedom. Mimo jiné politika spojuje se smrtí auditora Sergeje Magnitského. Ten zemřel v roce 2009 za nejasných okolností v moskevské vazební věznici. Magnitského advokáti a někteří obhájci lidských práv jsou toho názoru, že byl ubit kvůli tomu, že upozorňoval na finanční machinace špiček ruské politiky. Magnitského jméno se po jeho smrti stalo v Rusku symbolem represí, jimž jsou vystaveny osoby varující před korupcí na nejvyšších místech.

Navalnyj podal na šéfa kanálu Dmitrije Kiseljova kvůli tomu žalobu, ta však byla zamítnuta.

Navalnyj oznámil kandidaturu na prezidenta v prosinci minulého roku. Mohl tak učinit díky anulování podmínečného odsouzení za zpronevěru, které mu předtím v kandidatuře bránilo.

Čtěte také: Navalnyj bude konkurovat Putinovi v prezidentských volbách

Ruská policie vtrhla do bytu opozičního vůdce Navalného

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články