Mapa Velké Británie mění barvy. Do podoby Maggie Simpsonové
Internetem se šíří nová mapa Velké Británie, která má podobu Maggie Simpsonové. Anglii totiž jednoznačně ovládli konzervativci s tradiční modrou barvou, Skotsko zase žlutá Skotská národní strana (SNP). A právě toto zabarvení výrazně připomíná slavnou postavu z kultovního seriálu Simpsonovi.
Twitterem se šíří, že volební mapa Británie, mapa rozdělené země, začíná připomínat Maggie Simpson. pic.twitter.com/vq14dTIBsA
— Michal Musil (@Musil)
8. květen 2015
Výsledky britských voleb zde: Vítěz Cameron má většinu. U poražených padají hlavy
SNP, která prosazuje samostatnost Skotska, měla v minulém parlamentu pouhých šest poslanců. Nyní získá 56 z 59 křesel, tedy téměř všechny posty v britské Dolní sněmovně určené pro poslance volené za Skotsko.
Z překvapivého vítězství se raduje šéfka SNP Nicola Sturgeonová, která je zároveň hlavou skotské vlády. „Děkuji každému, kdo včera volil SNP. Svůj hlas jste učinili slyšitelným a my učiníme slyšitelným skotský hlas ve Westminsteru,“ napsala na Twitteru. Předchozí odhad, podle kterých měla SNP získat dokonce 58 křesel, označila Sturgeonová za nepravděpodobný.
My thanks to everyone who voted @theSNP yesterday. You made your voice heard and we will make Scotland‘s voice heard at Westminster #GE15
— Nicola Sturgeon (@NicolaSturgeon)
8. květen 2015
Úspěch SNP, která měla v minulém parlamentu jen šest poslanců, tak opět vyvolává otázky o budoucnosti Skotska, kde konzervativci nemají jediného poslance. V loňském referendu Skotové nevelkou většinou odmítli samostatnost, ale tato otázka se vzhledem k dominantnímu postavení SNP zřejmě opět dostane do popředí.
Stane se tak tím spíše, pokud Cameron splní předvolební slib a uspořádá v roce 2017 referendum o setrvání Británie v Evropské unii. Pokud by Británie z unie odešla, dala SNP již dříve najevo, že bude usilovat o členství v EU a o další referendum.
SNP je jasně levicová strana, na politickém spektru nalevo od labouristů. Sturgeonová například požaduje odstranění základny jaderných ponorek a vede kampaň za progresivnější zdanění příjmů. Zároveň usiluje, aby do roku 2020 pokryly spotřebu elektřiny ve Skotsku z 80 % obnovitelné zdroje. (Německo si tentýž cíl stanovilo na rok 2050).