Čínská ambasáda si stěžuje na ministra Hermana. Ten se ohradil

Diplomatický protest

Čínská ambasáda si stěžuje na ministra Hermana. Ten se ohradilNOVÉ 3
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Čínská ambasáda si stěžovala na chování ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) českému ministerstvu zahraničí. Vadí jí, že ministr před dvěma týdny ve Sněmovně inicioval minutu ticha za uctění památky obětí protičínského povstání v Tibetu. Ministerstvo zahraničí dříve uvedlo, že šlo pouze o „zmínku“, teď se ale na veřejnost dostal oficiální záznam stížnosti. Herman se proti tomu ostře ohradil.

„Musíme si uvědomit, že v Číně není svoboda slova. Vnímám to jako ideologickou snahu ambasády, která zastupuje čínskou vládu, komunistickou vládu, rozšířit tyto praktiky i u nás. Ambasáda podala urgentní stížnost, což považuji za vypovídající ukázku čínské mentality,“ řekl deníku ECHO24.cz ministr Daniel Herman.

Ministr Herman současně odmítl, že by zaujímal protičínské postoje. „Čínskou kulturu mám rád a vážím si jí,“ uvedl dále šéf resortu s tím, že je důležité i nadále podporovat kulturní a obchodní výměnu, ale ne za každou cenu. „Nesmíme upřednostňovat ekonomický profit na úkor dodržování základních lidských práv a na jejich porušování musíme upozorňovat,“ dodal Herman.

Stížnost tlumočil českému úřadu zástupce velvyslankyně Chen Jianjun, podle kterého by to mohlo poškodit nejenom návštěvu čínského prezidenta, ale i současné vztahy obou zemí.

„Tento čin vysílá citlivý signál a může poškodit nejenom návštěvu prezidenta Si, ale i celkové pozitivní směřování současných bilaterálních vztahů,“ píše se v Záznamu o rozhovoru v ústředí MZV ČR, který na Facebooku zveřejnil redaktor Hospodářských novin Radek Bartoníček:

Chtěl bych ukázat tyto dva dokumenty, které jsem si dnes ve Sněmovně přefotil z rukou ministra kultury Daniela Hermana….

Zveřejnil(a) Radek Bartoníček dne  22. březen 2016

Ministerstvo zahraničí čínského diplomata podle zveřejněného dokumentu ubezpečilo, že se na oficiálním postoji Česka nic nezměnilo. „MZV ČR nemá žádnou informaci o změně základních východisek naší politiky jedné Číny. V našem systému může člen vlády být zároveň i poslancem/ senátorem. Je proto obecně složité odlišit, v jakém postavení je konkrétní poznámka/ čin učiněn,“ stojí ve zprávě.

Podle resortu přišla stížnost ze strany zástupců ambasády v rámci pravidelných jednáních. „Vedeme s čínskou stranou dialog o mnoha otázkách. V jeho rámci, kdy se vídají zástupci ambasády ČLR s kolegy z MZV a diskutují různá témata, se v minulých dnech setkali i se zástupcem odboru Asie na MZV a zmínili tento případ,“ sdělila deníku ECHO24.cz mluvčí Irena Valentová.

„Zástupce MZV jim zopakoval, že trváme na principech vzájemné spolupráce, na kterých jsme se dohodli s ČLR už v minulosti,“ doplnil resort.

Předmětem stížnosti čínské ambasády se stala minuta ticha za oběti povstání v roce 1959 za obnovení nezávislosti Tibetu na Číně, kterou na Hermanův popud držela neplánovaně Sněmovna 10. března. Ministr o uctění památky obětí protičínského povstání ve Lhase požádal v okamžiku mezi projednáváním různých zpráv. Informace o stížnostech Číny kvůli minutě ticha zveřejnil ministr už minulý pátek na Twitteru.

Čínský prezident Si Ťin-pching do Česka přiletí v pondělí dvě hodiny po poledni. Kromě setkání s předními českými politiky například zasadí v Lánech strom nebo navštíví Strahovský klášter v Praze. Český prezident v uplynulých týdnech řekl, že očekává čínské investice v hodnotě 45 miliard korun a podpis asi 20 konkrétních dohod.

Čtěte také: Nový mocný pakt českých a čínských miliardářů. Jdou na banky a energetiku

21 salv pro čínského prezidenta. Hrad je vyzkouší v sedm ráno

Kardinál Duka povečeří s čínským prezidentem. Doporučil mu to Vatikán

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články