Recept proti drahotě v nedohlednu. Vláda dostala ultimátum od odborářů
NAVYŠOVÁNÍ PLATŮ
Neroztáčet inflační spirálu, udržet hospodářství a nepostupovat bezhlavě. To jsou podle premiéra Petra Fialy (ODS) kroky, se kterými jeho vláda vstupuje do vyjednávání s odbory. Ty pod vedením předáka Josefa Středuly totiž velmi tlačí na to, aby se zvyšovaly platy státních zaměstnanců. A to minimálně o inflaci. Jinak hrozí podle zástupců zaměstnanců demonstrace a protesty. Ekonomové přitom upozorňují, že přidávání by bylo současné chvíli nebezpečné, protože by zdražování nemuselo vůbec skončit.
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula už v minulosti vládě hrozil, že pokud se s ním nesejde, tak je možná i blokáda Prahy či generální stávka. Po jednání se zástupci vládnoucího kabinetu však odcházel nespokojen, protože nedosáhl úspěchu v podobě přidání státním zaměstnancům. Přitom ti předstihli v minulosti svými platy i soukromý sektor, který na zaměstnance státu vydělává.
Středula, který nyní sbírá i podpisy na prezidentskou kandidaturu, požaduje po vládě přidání ve výši inflace. Odborový předák proto nehovoří o přidání. „Nenašli jsme žádnou dohodu. Dokonce vláda nepřišla s žádným konkrétním návrhem… Nepožadujeme nárůst platů, požadujeme, aby platy neztratily kupní sílu. Vláda nás požádala o trpělivost. Ta má ale také své hranice. Doufáme, že zaměstnanci ještě těch 13 dnů trpělivost mít budou. Pokud 7. června k dohodě nedojde, budeme diskutovat o dalších akcích,“ řekl Středula.
Ultimátum se vztahuje k 7. červnu, protože v tento by mělo dojít k dalšímu jednání, které bude spojené i s jednáním se zástupci zaměstnavatelů. Tento den by se také měla projednávat výše minimální mzdy. Před dalším navyšováním však v minulosti varovala předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová. Podle ní totiž další přilévání peněz může znamenat roztáčení inflační spirály.
„Zvýšení minimální mzdy by v současné době bylo mimořádně nezodpovědným krokem cementujícím inflaci. Propsalo by se nejen do dalšího růstu mezd bez jakékoli vazby na produktivitu práce. Navíc by mohlo vést i k výraznému růstu nezaměstnanosti, která naši ekonomiku zatím netrápí,“ řekla předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová.
Podle ní by se jednalo o sebevražedný ekonomický krok. Na jedné straně totiž dojde k růstu mezd a na straně druhé zkrachují podniky, které přidání neutáhnou.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) po jednání odboráři Středulovi vzkázal, aby své výhrůžky směrem k vládě neakcentoval svou snahu dostat se na Pražský hrad. „Byl bych rád, aby pan předseda Středula nedával některá prohlášení do kontextu své kampaně na úřad prezidenta, ale aby vnímal realitu,“ řekl Jurečka ke Středulovi, který uvedl, že pokud nedojde k navýšení platů, tak si pro ně přijdou zaměstnanci na Úřad vlády.
Poradce premiéra a ekonom BHS Štěpán Křeček dříve uvedl, že minimální mzda se bude muset zvýšit kvůli vysokým cenám. Rozhodně však ne o tolik, jak požadují odbory. „Vzhledem k parametrům naší ekonomiky je to nerealistický plán a mohl by napáchat výrazné hospodářské škody,“ uvedl Křeček.
Sám také zmínil, že ačkoliv odbory nyní prosazují zvýšení minimální mzdy a hájí se zájmy zaměstnanců, tak v některých chvílích stáli odboráři proti pracovníkům. „Toho jsme byli svědky například ve chvíli, kdy odbory vystupovaly proti výraznému snížení daní v souvislosti se zrušením superhrubé mzdy. Odbory tak vlastně odmítaly, aby se pracujícím lidem zvýšily jejich čisté příjmy,“ dodal Křeček.