Generál Narativ

KOMENTÁŘ

Generál Narativ
Náčelník generálního štábu Karel Řehka Foto: Tomáš Novák
1
Komentáře
Daniel Kaiser
Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

Minulý týden nepřinesl rozuzlení otázky, zda česká armáda na sítích špehuje české občany a používá k jejich ztotožnění tak nemístné metody, jako je falešná identita v uzavřených skupinách. Ale už tento týden snad budeme objasnění blíž.

Co je po sporadické publicitě posledních deseti dnů nepochybné: ve dvou různých operacích, loni na jaře a letos v zimě, Velitelství informačních a kybernetických sil Armády ČR podnikalo cosi, co je přinejmenším na hraně. Akce Karel z jara 2024 byla podle vyjádření náčelníka generálního štábu Karla Řehky reakcí armády na to, jak prý veřejný prostor překrucoval věty, jež generál vyřkl o mobilizaci (českých občanů v souvislosti s válkou na Ukrajině).

 

Letos v červnu, kdy věc propíchl poslanec ANO Pavel Růžička, Řehka na uzavřeném jednání vysvětloval akci Karel jako snahu změnit jemu nepřátelské narativy na „naše narativy“. Je prokázané, a už to nikdo nepopírá, jen se pokouší to vymlčet, že v akci Karel měli příslušníci armády za úkol „vstupování do uzavřených skupin pod falešnou identitou“, ovšemže v rámci přípravy na „lživé a negativní narativy“ protivníka. Ale kdo jím je, Rusko, nebo vlastní občané? Zdá se, že cíl je pohyblivý. To nám vojáci budou muset vysvětlit.

Druhá operace byla zadána letos v únoru, nese na armádu šílený název „Volby 2025“. Tady zase vojáci dostali za úkol určit, s jakými narativy operují relevantní politické strany, tedy ty, co mají šancí dostat se do sněmovny, a pak ztotožněné narativy porovnávat s narativy, kterými by před volbami zaplnil sítě, opět, nepřítel. Vznikla analýza nazvaná Výstup k TAA, v níž jsou každé z těchto partají věnovány desítky stran, dohromady čítá stovky stran. Z toho, co víme, v TAA výstupu nešlo o šmírování opozice, natož Andreje Babiše, ale o jakési vojácké rozbory, většinou mdlého rozumu. V doprovodných e-mailech, tedy nikoli v analýze, jeden z náčelníků píše, že akce „slouží primárně k procvičení schopností“ české armády. To by znamenalo, že nejvážnější podezření poslance Růžičky (a v jeho sledu Andreje Babiše) bylo zneutralizováno, naštěstí.

A přesto zůstává pachuť. České armádní špičky už jsou tak zpitomělé neustálými řečmi o narativech a kybernetické válce, že nařizují věci, které armáda prostě dělat nesmí. Armáda nemá co monitorovat programatiku politických stran a jejich argumenty, nemá co vystupovat pod falešnými účty na sítích a mást tam občany. Pravda je, že ty špičky by byly upřímně zaskočené, že jim to někdo vytýká. Armádní generál Řehka přece k tématu publikoval, kniha se jmenuje Informační válka a vyšla už v roce 2017, na začátku té módy.

Tito lidé žijí v představě, že jsme vystaveni neustálým ruským, asi i čínským psychooperacím. Pro ně je to notorieta, o níž se nepochybuje. V okamžiku, kdy je ta notorieta vyslovena, by asi měly skončit otázky a naše zvědavost.

Jenže tento týden bude Řehka muset obě operace vysvětlit na tiskové konferenci. Dostal ji nařízenou z ministerstva obrany, asi v odvetu za to, že pro Seznam.cz definoval dva náměstky z ministerstva jako množinu podezřelých, ze které poslanec Růžička musel dostat utajené materiály. Věci dospěly tak daleko, že už můžeme jen konstatovat směšnost této subkultury. Brzy na vašich obrazovkách.

×

Podobné články