Češi munici, Turci drony, Němci obrněnce. Kdo všechno staví zbrojní továrny na Ukrajině
INVESTICE DO ZBROJENÍ
Na Ukrajině vznikne nový závod na výrobu munice ve spolupráci s českou společností Sellier & Bellot, dohodli se v úterý v Praze představitelé kabinetu Petra Fialy s jejich ukrajinskými protějšky. Není to ale zdaleka jediná nově budovaná zbrojní továrna na Ukrajině od zahájení ruské invaze.
1. Německá zbrojovka Rheinmetall. Ukrajina se za tu dobu stala významným odbytištěm zejména pro německou zbrojovku Rheinmetall, která je největším výrobcem zbraní v Německu. Podle zástupců firmy by zbrojovka mohla dosáhnout na Ukrajině příjmů v řádu dvou až tří miliard eur (51 až 76 miliard korun). Firma letos v březnu oznámila úmysl na Ukrajině otevřít čtyři závody, kde by měla vyrábět dělostřelecké granáty i obrněné vozy, jejichž objednávky od Ukrajinců očekává. Podle agentury AFP už Rheinmetall, který také vyrábí tanky Leopard 2A, má jeden společný podnik na Ukrajině pro opravu vojenské techniky.
2. Turecká zbrojovka Baykar pak staví poblíž Kyjeva továrnu, ve které přibližně 500 zaměstnanců bude vyrábět ročně kolem 120 dronů Bayraktar TB2 či TB3, řekl šéf firmy agentuře Reuters letos v únoru na zbrojním veletrhu v Rijádu. Po vpádu ruských vojsk se tyto drony staly jedním ze symbolů odporu Ukrajinců proti ruské agresi. Ukrajina koupila prvních šest dronů Bayraktar v roce 2018 a poprvé je nasadila do bojů v Donbasu na východě Ukrajiny v říjnu 2021, kdy dron zničil ruskou houfnici ostřelující ukrajinské síly. Dohodu o výrobě dronů na Ukrajině podepsaly obě země krátce před ruskou invazí v únoru 2022. Ukrajinská továrna by měla začít s výrobou v příštím roce.
3. Německý výrobce dronů Quantum Systems, který dodává Kyjevu průzkumné drony Vector, otevřel letos v dubnu na Ukrajině svoji druhou továrnu a vývojové centrum na bezpilotní letouny. Firma plánuje v příštích dvou letech investovat do rozšíření výroby šest milionů eur a zvýšit výrobní kapacitu na 1000 dronů ročně. Do konce roku 2024 by firma měla dodat Kyjevu na 500 průzkumných dronů.
4. Americký Northrop Grumman. První americkou společností, která bude vyrábět munici na Ukrajině, se stane firma Northrop Grumman, která patří mezi tři největší americké zbrojovky. Letos v červenci podepsala s ukrajinskou stranou dohodu o výrobě pokročilého střeliva střední ráže. Firma na Ukrajinu nepošle své zaměstnance, ale poskytne jí vybavení a školení pro instalaci montážní linky. Spolupráce by měla začít v nejbližší době.
5. Český Sellier & Bellot. A ukrajinský premiér Denys Šmyhal pak na úterní tiskové konferenci v Praze po druhých mezivládních konzultacích oznámil, že na Ukrajině vznikne nový závod na výrobu munice ve spolupráci s českou společností Sellier & Bellot. Český premiér Petr Fiala (ODS) řekl, že zástupci českých a ukrajinských zbrojovek podepsali po jednání vlád smlouvy o přesunu výroby na Ukrajinu, jde o malorážkovou munici firmy Sellier & Bellot nebo pušky Bren 2 České zbrojovky. Sellier & Bellot dodá technologii pro výrobu střeliva na Ukrajině, sdělila v tiskové zprávě společnost Colt CZ, pod kterou výrobce malorážové munice spadá.