Šokovaný Berlín se připravuje na „nejhorší scénář:“ Bardella francouzským premiérem
DIPLOMACIE
Sotva se Berlín po několika dnech probral po překvapivém rozpuštění francouzského parlamentu prezidentem Emmanuelem Macronem, začala se německá vláda připravovat na „nejhorší možný scénář“: vstup Jordana Bardelly nebo jiného člena Národního sdružení (RN) do Matignonu, sídla francouzské vlády, píše deník Le Figaro.
Tato obava, která překonala jakoukoli jinou volební hypotézu, se obšírně zhmotnila v pátek do výjimečného setkání, které narychlo svolali němečtí diplomaté z ministerstva zahraničních věcí a které bylo speciálně věnováno francouzskému případu.
Jakmile projde stav strnulosti, Berlín se snaží pochopit, jaká by byla francouzská vláda vedená stranou (RN), která formálně stále zůstává v Evropském parlamentu spojencem s "nepřítelem číslo jedna německé demokracie: AfD". I přes změnu orientace, kterou provedlo Národní sdružení Marine Le Penové s jejím deklarovaným záměrem již nesedět ve Evropském parlamentu s Alternative für Deutschland, má tento krok malou váhu s ohledem na historii RN, jejíž kořeny jdou do extrému, shrnuje fobii v Berlíně zpravodaj deníku Le Figaro.
Ve snaze porazit RN se před nadcházejícími volbami spojilo několik levicových stran od radikální Nepodrobené Francie (LFI) po komunisty, socialisty a zelené. Jak uvedla ČTK, první průzkumy publikované tento týden po vypsání voleb ukazovaly, že strana Le Penové má jasně nejsilnější podporu, zatímco levicová koalice může pomýšlet na druhé místo. RN by za takové situace mohla skládat vládu, ovšem nová sondáž zveřejněná v pátek časopisem Le Point straně dávala náskok pouze jednoho procentního bodu. Výsledky parlamentních voleb se ale ve Francii hůře predikují kvůli komplikovanému volebnímu systému.
Až za levicovým blokem je v průzkumech tábor prezidenta Emmanuela Macrona, který je ve Francii velmi neoblíbený. Psali jsme o tom zde.