Kdo poletí na summit NATO do Ankary? Všechno dobře dopadne, nebojte

Kdo poletí na summit NATO do Ankary? Všechno dobře dopadne, nebojte

ECHO SALON O ARMÁDĚ

EchoSalon
Ondřej Leinert
Sdílet:

Je normální, aby byl náčelník generálního štábu jmenován proti vůli ministra obrany? Kdo by měl letět na červencový summit NATO do Ankary – prezident, premiér, anebo oba? A jak celkově vypadá situace v naší obraně a jsme vůbec schopni někdy plnit závazky vůči NATO? O těchto a dalších tématech týkajících se zbrojení a současných i budoucích hrozeb jsme debatovali s předsedou sněmovního výboru pro obranu Josefem Flekem ze STAN, místopředsedou téhož výboru Pavlem Růžičkou z ANO a generálem ve výslužbě a někdejším šéfem vojenských zpravodajců Andorem Šándorem.

Pane Šándore, znáte armádu a prostředí generálního štábu od 80. let. Vybavujete si, že by náčelníkem byl voják, který nastupuje poté, co ho do té pozice vybrala vláda – ale paradoxně jediný z členů kabinetu, který hlasoval proti, byl ministr obrany?

Šándor: K 80. letům bych se nevyjadřoval, protože tam nastupovala do hry řada jiných faktorů. Ale pokud jde o poslední jmenování generála Miroslava Hlaváče, kdy s tím ministr Jaromír Zůna nesouhlasil – taková věc se přece může stát. Andrej Babiš je relativně silný premiér a vláda rozhoduje ve sboru. Bylo vidět, že i zbývající dva ministři za SPD hlasovali pro generála Hlaváče. Co mi přijde zbytečné, je, že to Andrej Babiš vůbec zmínil – tak, aby se vědělo, že byl Zůna proti Hlaváčovi. Pokud ale jde o jmenování samotné, myslím si, že je velmi pozitivní jedna věc, kterou si politici moc neuvědomují – že je generál Hlaváč jmenován do funkce, když mu je 61 let. Udělá si tu svoji túru a odejde do důchodu a aspoň tam nebude ten nerudovský problém, kam s ním. Aby byli náčelníci generálního štábu jmenováni v 45 letech, je velmi neobvyklé a stává se to pouze v zemích, které jsou ve válečném stavu.

Byl jeho předchůdce Karel Řehka na pozici generálního náčelníka příliš mladý?

Šándor: Nepochybně. Odchází a je mu 50, což není věk ani k tomu, aby byl jmenován. Vzpomeňme, jak se to stalo. Byl dokonce vytažen z NÚKIB, protože se prezident Zeman nebyl schopen s ministryní Černochovou na kandidátech dohodnout. Teď to vypadá, že generál Hlaváč bude náčelníkem generálního štábu asi déle, než Jaromír Zůna bude ministrem obrany. Byť bych mu to přál, dobře se s ním znám.

Proč? Pracuje Zůna špatně?

Šándor: To si nemyslím. Jaromír je člověk, který má o armádě a našem směřování představu. Ale ta představa se v mnohém neztotožňuje s SPD. Někdy se neztotožňuje ani s tím, co chce Andrej Babiš, protože Jaromír Zůna ví, že nemůže budovat armádu bez peněz. A Andrej Babiš zas není plně naladěn k tomu, aby tam ty peníze sypal tak, jak by bylo potřeba. Jaromír Zůna nemá ani silnou pozici v SPD, takže může být prvním, kdo bude ve vládě obětován.

Celá audio a video verze zde.

Zkrácená verze na YouTube zde.

Celý text Echo Salonu si můžete přečíst již nyní na ECHOPRIME nebo od středečních 18:00 v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články