Spor o účasti na summitu NATO má být řešen politickou dohodou, nikoliv ústavní žalobou, řekl Klaus

SUMMIT NATO

Spor o účasti na summitu NATO má být řešen politickou dohodou, nikoliv ústavní žalobou, řekl Klaus
Bývalý prezident Václav Klaus. Foto: Echo24
1
Domov
Sdílet:

Spor mezi prezidentem Petrem Pavlem a vládou ohledně účasti na blížícím se summitu Severoatlantické aliance (NATO) v Ankaře má být podle bývalého prezidenta Václava Klause řešen politickou dohodou, nikoliv ústavní (kompetenční) žalobou, kterou prezident Pavel zvažuje, pokud nebude součástí české delegace na summitu. Uvedl to dnes v pořadu Partie na CNN Prima News.

„Všechno obracení se na Ústavní soud je žertovná věc,“ řekl Klaus. Podle něj Ústavní soud „není bůh nad světem“. Řešení sporu ústavní žalobou označil za chybné s tím, že podle něj Pavel tímto krokem říká, že „nerespektuje nutnost politické dohody“ a že to chce „nechat na sporu dvou právníků“. „Myslím, že vždycky to měla být přátelská kooperativní dohoda vlády a prezidenta. Teď se to vyhrotilo do té míry, že tato dohoda, jak je vidět, není možná, a trpí tím nepochybně Česká republika,“ uvedl exprezident.

Klaus v pořadu připustil, že v minulosti tu byla jistá tradice, že na summity NATO či i OSN jezdili prezidenti členských zemí. Zároveň ale zmínil, že neexistuje žádná „apriorní danost“ toho, že je úloha prezidenta vystupovat na zasedáních Severoatlantické aliance. Zároveň uvedl, že v Česku není prezidentský systém a o zahraniční politice nebo výdajích na obranu rozhoduje vláda a sněmovna. „Prezident má opravdu jenom možnost ten zákon podepsat, nebo nepodepsat,“ řekl Klaus s tím, že takto vymezený prostor je podle něj v pořádku.

O složení delegace na summit bude vláda rozhodovat v červnu, summit se uskuteční 7. a 8. července. Předseda Motoristů a ministr zahraničí Petr Macinka dnes v debatě České televize řekl, že odmítání účasti Pavla na blížícím se summitu NATO není pomstou vlády vůči hlavě státu. „Není to pomsta, je to o tom, že někdo má v naší zemi dominantní vliv na politiku, na tvořenou politiku, na exekutivu, což prezident není,“ uvedl Macinka. Podle něj je logické, že vedoucím delegace musí být předseda vlády.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Když je kapitán nas....

KOMENTÁŘ

Jistě, hlavní žně vyjádření k prvnímu vystoupení českého týmu na MS proběhly logicky včera. Bezpočet podcastů, článků, statusů se vynořilo, zápas už rozebral ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články