Sjezd sudetských Němců: Prezident se chová jako premiér. Je to sabotáž česko–německých vztahů, říká Vondráček

Sjezd sudetských Němců: Prezident se chová jako premiér. Je to sabotáž česko–německých vztahů, říká Vondráček

ECHO PRIME TIME

Echo Prime Time
Echo24
Sdílet:

Hosty Echo Prime Time byli Radek Vondráček, předseda zahraničního výboru Sněmovny, a David Macek, spoluzakladatel festivalu Meetingu Brno, kde se bude konat setkání Sudetoněmeckého krajanského sdružení. Zatímco organizátoři mluví o symbolu smíření a dialogu, část politiků varuje před zbytečným otevíráním starých sporů a politizací česko‑německých vztahů. Spor nyní zesílil i kvůli iniciativě prezidenta Petra Pavla, který poskytl festivalu Meeting Brno opět záštitu. „Když byl pan prezident zvolen, slíbil, že bude zasypávat příkopy mezi lidmi. Myslím si, že se tohle zasypávání nepovedlo, protože ta akce vyvolává celou řadu nových třecích ploch,“ řekl předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Radek Vondráček.

Zakladatel festivalu David Macek připomněl, že prezident už v minulosti akce festivalu podpořil a v roce 2023 zahajoval diskusi s tehdejší slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. „Snažíme se o nové setkání, otočení stránky a nový příběh. Prezident tímto gestem podle nás zmírňuje napětí, které v posledních týdnech mezi Českem a Německem vzniklo,“ tvrdil Macek.

Představuje festival a plánovaný sjezd Sudetoněmeckého krajanského sdružení smíření, nebo politické gesto? Vondráček zdůraznil, že sám podporuje česko‑německé smíření, zároveň ale odmítá podle něj rostoucí politizaci celé akce. „Landsmanšaft není folklorní soubor. Je to organizace, která vždy měla politický rozměr,“ řekl. Podle něj bylo česko‑německé smíření symbolicky završeno už Česko‑německou deklarací z roku 1997 a dnešní debata znovu otevírá témata, která byla podle něj uzavřena. „Pro mě už ta debata byla uzavřená. Ty národy se smířily. A nyní se to znovu otevírá,“ uvedl. Macek naopak tvrdí, že právě současná kontroverze ukazuje, že část české společnosti stále není s minulostí vyrovnaná. Připomněl, že festival už jedenáct let organizuje pouť smíření a další akce připomínající jak nacistické zločiny, tak poválečné násilí na německém obyvatelstvu. „Po jedenáct let to nevyvolávalo žádnou větší veřejnou debatu. Až letos, kdy jsme naše hosty pozvali, aby v Brně uspořádali i své hlavní setkání,“ řekl.

Do Brna mají dorazit bavorský premiér Markus Söder a německý ministr vnitra. Prezident Pavel má Södera následně přijmout na Pražském hradě. Podle Vondráčka právě přítomnost vrcholných politiků potvrzuje, že akce získala výrazný politický rozměr. „Každý si to může vyložit po svém, ale ta politizace už tam prostě je,“ uvedl.

Macek naopak zdůrazňuje, že účast bavorských politiků je na podobných setkáních tradiční: „Bavorský premiér tam jezdí pravidelně, aby ocenil, jak sudetští Němci přispěli k poválečnému hospodářskému rozvoji Německa a k evropské integraci,“ řekl.

Celý podcast najdete zde

Zkrácenou verzi si můžete poslechnout zde

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články