Česko zasáhnou bouřky a déšť. Německo varuje před nárazovým větrem až o síle hurikánu
POČASÍ V ČESKU
V Česku se v závěru týdne vystřídá deštivé i slunečné počasí. Přeháňky a ojediněle i bouřky se objeví od západu během dnešního odpoledne, večer budou srážky četnější, postupně budou ustávat během pátečního odpoledne. O víkendu očekávají meteorologové již převážně malou oblačnost, nejvyšší teploty se vrátí k 25 stupňům Celsia, uvádí předpověď počasí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Německo zase varuje, že v okolí Saska hrozí silný déšť, blesky, bouřky a dokonce i tornádo.
„Od čtvrtečního (dnešního) podvečera naprší během cca 24 hodin nejčastěji 15 až 20 milimetrů srážek, lokálně to může být díky bouřkám i o něco více. V pátek bude zataženo s deštěm nebo přeháňkami, ojediněle se objeví i bouřky,“ uvedli meteorologové na facebooku. V pátek později odpoledne budou srážky od severozápadu ustávat a oblačnost ubývat, většinou až do vyjasnění.
V sobotu a v neděli očekávají meteorologové již převážně malou oblačnost, při přechodném zvýšení jejího množství se podle nich jen tu a tam vyskytnou slabší přeháňky. „V posledních dnech je počasí u nás jako na houpačce, slunečné počasí střídá velká oblačnost s bouřkami a srážkami, místy i vydatnými. Důvodem je, že po přechodu front se do střední Evropy velmi rychle rozšiřují oblasti vyššího tlaku vzduchu, přičemž dochází k rychlému úbytku srážek a taktéž i oblačnosti,“ uvedl ČHMÚ.
Nejvyšší denní teploty se dnes budou pohybovat mezi 23 až 28 stupni Celsia, na západě Čech bude kolem 21 stupňů. Pátek bude z následujících dnů nejchladnější, meteorologové předpokládají 16 až 21 stupňů Celsia. „Sobota naváže chladným ránem, teploty klesnou na 11 až sedm stupňů Celsia, v údolích leckde až na pět stupňů. Odpoledne teploty dosáhnou 20 až 24 stupňů Celsia. Teplejší neděle přinese ranní teploty mezi 14 a deseti stupni, odpolední pak mezi 21 a 25 stupni Celsia,“ uvedl ČHMÚ.
Německý deník Bild zároveň varuje, že jižnímu a severozápadnímu Německu ve čtvrtek hrozí krupobití, silné deště a bouře, včetně tornáda. To se týká oblastí jako je Braniborsko, Dolní Sasko, Sasko-Anhaltsko, Severní Porýní-Vestfálsko a Meklenbursko-Přední Pomořansko.
„Lokálně nelze vyloučit silné poryvy větru o rychlosti až 100 km/h,“ varuje Německá meteorologická služba (DWD). Její meteorologický expert Peter Hartmann uvedl, že odpoledne lze očekávat nárazy o síle hurikánu, dokonce i tornáda. „Zažíváme neobvykle energickou atmosféru,“ uvedl.