Rodina miliardářů držela indické služebníky jako otroky. Soud jejím členům uložil několikaleté tresty
VYKOŘISŤOVÁNÍ ZAMĚSTNANCŮ
Švýcarský soud odsoudil jednu z nejvlivnějších rodin v Británii, která své indické služebnictvo využívala jako otroky a vykořisťovala je. Služebnictvo, kterému rodina zabavila pasy, pracovalo i 18 hodin denně za v přepočtu pouhých sedm liber (206 korun). Podle obžaloby tak rodina dávala více za péči o svého psa než na platy personálu. Informuje o tom agentura AFP.
Hlava rodiny indického původu, Prakash Hinduja, který má i švýcarské občanství, a jeho manželka Kamal byli odsouzeni k odnětí svobody ve výši čtyř a půl roku, jejich syn se snachou dostali čtyřleté tresty. Žádný z obžalovaných nebyl u vynesení rozsudku přítomen.
Všem původně hrozilo ještě tvrdší potrestání, ale soud je nakonec neshledal vinnými z obchodu s lidmi.
Hindujaovým, kteří podle britských médií vlastní majetek v hodnotě asi 37 miliard liber (přes bilion korun), patří vila v obci Cologny v sousedství Ženevy, do níž podle obžaloby dováželi sloužící z Indie, kterým však zabavili cestovní pasy a z usedlosti jim dovolovali odcházet jen v omezené míře.
Podle webu Bild několik zaměstnanců neumělo ani číst a psát. Po dlouhém pracovním dni je poslali do suterénu, kde spali na jednoduchých matracích na zemi. Miliardáři poté posílali výplaty v rupiích na indické účty, ke kterým zaměstnanci neměli přístup.
Navíc, jak informoval server BBC News, služebnictvo pracovalo i 18 hodin denně za v přepočtu pouhých sedm liber (206 korun). Podle prokuratury tak rodina dávala více za péči o svého psa než na platy personálu.
Odsouzení popírali, že by se dopustili čehokoliv nezákonného. Právníci Hindujaových, kteří se dnes k soudu nedostavili, dali najevo, že se odvolají.
Rodina Hinduja vydělala miliardy ze svého podnikání na finančním trhu a dalších odvětvích. Podle Bildu se rodina v současnosti zdržuje v Monaku, kde se Kamala Hinduja léčí.