Zneužívání služebních peněz i vozů. Policista popsal, jak fungovala centrála za Komorouse
SKANDÁL POLICEJNÍ OCHRANKY
Kolem šéfa Ochranné služby Policie ČR Jiřího Komorouse je v posledních dnech pořádné horko. Fungováním jeho útvaru se zabývá i Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Ta například prověřuje podezření, že si někteří vysoce postavení důstojníci přikrádali až desítky tisíc korun měsíčně na fiktivních přesčasech. Poté, co na skandál s přesčasy upozornila média, ředitel útvaru Komorous rozeslal mezi podřízené zprávu, v níž pohrozil „krysám a zrádcům“.
Na GIBS se kvůli takzvaným falešným přesčasům rozhodli obrátit sami bývalí příslušníci Ochranné služby PČR, elitního policejního útvaru, který se stará o bezpečnost ústavních činitelů a dalších chráněných osob.
„Léta se porušoval zákon o služebním poměru – ve vykazování hodin, v nařizování přesčasové práce, v nařizování služební pohotovosti. Všichni, kdo to kritizovali, byli odejiti,“ řekl pod podmínkou anonymity jeden z bývalých důstojníků ochranné služby pro CNN Prima NEWS. Kvůli „laxnosti“ vedení policie podle bývalých činitelů útvaru nezbývala jiná možnost, než se obrátit právě na inspekci.
„Je to dáno mimo jiné personálním nedostatkem, což samo o sobě automaticky generuje přesčasy. Samozřejmě ta čísla, jaká vykazují někteří důstojníci ochranné služby, jsou nesmyslná. Je to výsměch policistům z jiných útvarů i poctivým policistům z ochranné služby,“ popsal druhý z policistů. Rekordman v rámci útvaru si měl jen díky přesčasům přijít na zhruba milion korun ročně. Dohromady šlo údajně v případě tohoto konkrétního policisty asi o dva tisíce přesčasových hodin za rok. Na denním pořádku mělo prý být i zneužívání služebních vozidel pro soukromé účely nebo šikana mezi policisty.
Podle obou policistů, kteří se rozhodli promluvit, vše probíhalo s vědomím ředitele útvaru Jiřího Komorouse. Deníku Echo24 se podařilo získat svědectví bývalého policisty, který pod Komorousem pracoval v době, kdy ještě vedl Národní protidrogovou centrálu. Ke zneužívání služebních prostředků mělo podle něj ve velké míře docházet už v té době.
„Mohu potvrdit, že to samé, co se děje teď uvnitř Ochranné služby PČR, se dělo pod Komorousem už na protidrogovce. Takovým způsobem to na protidrogové centrále fungovalo,“ řekl redakci bývalý policista Národní protidrogové centrály, který si nepřál být jmenován. Nakonec odešel na vlastní žádost a na znepokojivou praxi uvnitř útvaru upozornil podle svých slov i vedení policie. Žádné odezvy se mu ale nedostalo.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kandidátka na eurokomisařku je tvrdě proti jádru. Francie, Česko a další ji odmítají
Kromě zneužívání služebních vozů k soukromým cestám podle něj mělo na protidrogové centrále docházet také k nehospodárnému nakládání s takzvanými zvláštními finančními prostředky, což jsou peníze určené například na pokrytí schůzek s policejními informátory a podobně. „Šlo o peníze, z kterých jsme platili agenty. A to se tam zneužívalo obrovským způsobem,“ dodává pro Echo24 bývalý policista. Výjimkou podle něj nebylo v té době ani popíjení alkoholu ve službě. „Přímo v baráku se dělaly chlastačky. Párkrát se tam i porvali.“
Deník Echo24 oslovil s žádostí o reakci přímo Jiřího Komorouse. V době vydání článku ale na otázky zaslané po SMS neodpověděl. Komorous vedl Národní protidrogovou centrálu mezi lety 1994 a 2009. Následně se stal náměstkem ministra vnitra Martina Peciny (ČSSD).
V souvislosti s ochrannou službou, kterou Komorous řídí od roku 2012, se momentálně nezajímá GIBS pouze o kauzu neoprávněného odměňování. Seznam Zprávy upozornily, že vyšetřovatele zajímá i loňský nález zbytků kokainu na pánské toaletě v Poslanecké sněmovně. Inspekce podle serveru zjišťuje, jak vedení ochranné služby na nález drogy reagovalo a proč o něm neinformovalo úřednické orgány sněmovny a nepředalo ho dál k prošetření.
Inspekce se podle serveru zabývá také dalším možným selháním důstojníků elitního policejního útvaru, k němuž mělo dojít loni v létě, kdy členové ochranné služby doprovázeli amerického velvyslance Bijana Sabeta na rodinném výletě do Národního parku České Švýcarsko. Dva důstojníci měli údajně v poledne z Hřenska odjet na soukromou akci, na což se přišlo, když bylo potřeba velvyslanci neplánovaně přistavit vůz a tito dva policisté v týmu chyběli.
Aktuální napjatou atmosféru uvnitř ochranné služby dobře ilustruje i SMS zpráva, kterou ředitel Komorous rozeslal nedávno v souvislosti s vynášením informací z ochranné služby svým podřízeným. „Těm pár bývalým a souč. krysám, kteří zradili a zaútočili na svůj útvar s pomocí zaplaceného novináře, vzkazuji, že už jste víceméně všichni ustanoveni! Kdo seje vítr, sklízí bouři!!“ zněla doslova jeho zpráva.
Poté, co se citované pasáže objevily v médiích, vydal Komorous prohlášení, v němž uvedl, že chtěl chtěl zaprvé podpořit útvar, a zadruhé mělo jít o jakýsi test integrity. „Uznávám, že forma a některé výrazy, které jsem v SMS použil, nebyly vhodné a měl jsem se jich vyvarovat. Budu však vždy hájit čest útvaru, pro který službu vykonávám a nedokážu si vůbec připustit, že by to kterýkoliv z mých podřízených měl mít jinak,“ uvedl Komorous.
O ochranné službě bylo v posledních dnech slyšet také v souvislosti s rozsáhlým pátráním po jednom z policistů, který na útvaru pracoval. Minulou neděli byl ve službě, pak ale záhadně zmizel. Pražská policie nakonec našla jeho mrtvé tělo v Bělohorské ulici v Praze 6. Měl střelné poranění. Podle policistů s největší pravděpodobností spáchal sebevraždu. Mluvčí pražské policie Richard Hrdina uvedl, že se muž údajně nacházel v těžké životní situaci.