Ministr školství Mikuláš Bek zamýšlí prosadit do školních osnov LGBT+ témata
LGBT VE ŠKOLÁCH
Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) je přesvědčen, že by ve školních osnovách měl být prostor i pro témata, jako je role sexuálních menšin v historii. Prohlásil to v debatním pořadu televize Nova Za pět minut dvanáct, kde společně s místopředsedou sněmovního výboru pro vědu, vzdělávání, kulturu, mládež a tělovýchovu Zdeňkem Kettnerem (SPD) debatoval o připravované revizi vzdělávací rámce pro výuku dějepisu.
Podle Kettnera neexistuje historické a kulturní opodstatnění, aby se o "pojmu LGBTQ+ komunita" učilo právě v dějepise. "Historické opodstatnění má například sexuální orientace, ta tady byla je a bude. Dokážu si představit, že bude nějaká rozprava v rámci dětí, jak na tuto komunitu bylo nahlíženo v určitých historických obdobích," prohlásil poslanec za SPD. "Ale LGBT+ komunita to je naprosto nový ideologistický konstrukt, který skutečně do toho dějepisu vůbec nepatří," uvedl.
Kettnerovi dále vadilo, že ve vysvětlovacím materiálu ministerstva školství, který nový vzdělávací rámec představuje, jsou LGBT+ témata stavěna na stejnou úroveň jako například emancipace žen. "Jakou má spojitost ženská emancipace, která má svoje historické opodstatnění a ovlivnila tu společnost tak, jak ji známe dnes, a LGBT+ komunita," tázal se.
Podle ministra Beka by výuka měla tyto otázky reflektovat, je ale podle něj nutné si určit hranici, kde v tomto ohledu končí role školy a kde začíná "politická sféra", která by měla od školy být odstíněna. "Myslím si, že dneska je jasné, že témata jako je rovnost žen, proměna role ženy ve společnosti i vztah k sexuálním menšinám jsou prostě věci, které do výuky patří," prohlásil.
Zda tuto látku mají pokrývat hodiny dějepisu, nebo ji mají učitelé představit v jiném kontextu, je pro Beka podružná otázka. "Důležité je, že tahle témata mají být reflektována. Na druhé straně nemá být výuka ve škole nějakým praktickým receptem pro politické chování a pro politické preference," uvedl. Každopádně je však podle něj možné věci jako role LGBT+ v dějinách pojmout bez "ideologického ostnu".
Na Bekova slova reagovali i členové vládních stran. Analytička ODS, která se mimo jiné zabývá otázkami rodiny, Kateřina Jurigová například ve svém příspěvku na sociální síti X k Bekovi napsala, že "LGBTQI+ do dějepisu rozhodně nepatří" a výuka by se měla soustředit na "potřebnější společenská témata". Mezi ně řadí třeba respekt ke starým lidem.
LGBTQI+ do dějepisu rozhodně nepatří, pane ministře. A už vůbec ne v podobě, jakou navrhujete. Což třeba dětem raději zprostředkovávat závažnější a pro budoucnost potřebnější společenská témata, namátkou třeba empatii a respekt ke starým lidem?https://t.co/TKSpwUejat
— Kateřina Jurigová (@JurigovaKat) April 14, 2024