STAN zakládá vlastní stínový kabinet. S dalšími stranami v opozici se chtějí koordinovat
SNĚMOVNÍ OPOZICE
Zástupci hnutí STAN chtějí, aby jejich bývalí ministři a odborníci nejen z ministerstev dohlíželi na práci vznikající vlády Andreje Babiše (ANO), vytvoří tak stínový kabinet. Ten bude jen jejich, sdílení s ostatními opozičními subjekty neplánují. Tým se zároveň bude připravovat na možnost vládnutí po roce 2029. Na tiskové konferenci to oznámil předseda hnutí Vít Rakušan (STAN).
Podle Starostů převezmou „s největší pravděpodobností jednotlivá ministerstva lidé bez potřebné kvalifikace, bez zkušeností s řízením veřejné instituce nebo s řízením na místní úrovni“. Proto chce dle Rakušana hnutí ohlídat „pilíře demokracie“, mimo jiné například veřejnoprávní média či neziskový sektor.
„Cílem odborného týmu je být alternativou ministrům Babišovy vlády. Budeme sledovat jejich kroky na ministerstvech i v parlamentu, hodnotit je, a pokud budou škodit, upozorníme na to. Připravíme také odborné legislativní návrhy úprav tak, aby se předešlo ohrožením a škodám,“ uvedl končící ministr vnitra a předseda STAN. Stínový kabinet také prý bude základem budoucí vlády, tedy odborné a zkušenostní zázemí pro možnost vládnutí po příštích sněmovních volbách.
Jak pro Echo24 uvedla předsedkyně poslaneckého klubu Starostů Michaela Šebelová, hnutí chce v rámci odborného týmu pokrýt všechna důležitá odvětví a budou v něm pouze zástupci Starostů. „Bude to náš tým. S opozicí jsme samozřejmě připraveni spolupracovat, formy mohou být různé,“ řekla Echu Šebelová.
Právě o možnostech spolupráce dosavadní vládnoucí koalice v rámci opozice se vedou debaty. Například KDU-ČSL oznámila, že chce vytvořit koordinační „opoziční radu“. V rámci ní by se měly strany vzájemně informovat o postupu v dolní parlamentní komoře. Tak úzká spolupráce, kterou měly strany sdružené v dosud fungující koalici Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), to však dle dosavadních informací nebude. Ostatně každá strana má opět – stejně jako v ukončeném období – svůj vlastní poslanecký klub.
Piráti? Podle ODS bude spolupráce složitá
Otázkou pak je, jak moc budou strany chtít spolupracovat s Piráty, kteří v posledním roce v kabinetu chyběli poté, co odešli kvůli odvolání jejich tehdejšího předsedy Ivana Bartoše premiérem Petrem Fialou v souvislosti s nepodařenou digitalizací stavebního řízení. Za složitou označil možnost budoucí spolupráce s pirátskou stranou pro Echo24 šéf poslanců ODS Marek Benda.
„V rámci opozice budeme intenzivně spolupracovat na bázi Spolu, poměrně intenzivně také budeme spolupracovat s hnutím STAN. S Piráty to bude složitější a to říkám naprosto otevřeně, protože míra jejich útoků, které vyvinuli v posledních třech měsících vůči vládě, vůči Zbyňku Stanjurovi (končící ministr financí,– pozn.red.), vůči mně osobně, ta byla neuvěřitelná,“ sdělil Echu Benda. Naopak Piráti ústy svého předsedy Zdeňka Hřiba odmítají „národní frontu“.