Španělé si posvítí na Airbnb. Krátkodobé pronájmy budou platit daně jako hotely
PLÁN ZDANĚNÍ AIRBNB
Provozovatelé krátkodobých nájmů pro turisty budou ve Španělsku platit stejné daně jako hotely. A to v rámci opatření pro zlepšení dostupnosti bydlení, píší španělská média. Vláda chce posílit sociálně zvýhodněné nájmy, veřejnou výstavbu či omezí možnost, aby si reality kupovali ve Španělsku cizinci ze zemí mimo EU.
Problémy s bydlením patří dlouhodobě mezi tři hlavní problémy ve Španělsku, které zmiňují lidé oslovení v měsíčních průzkumech veřejnoprávní agentury CIS. Častěji to jako důležitý problém označují mladší respondenti. Premiér Pedro Sánchez i levicové síly v jeho vládě slibují, že se pokusí situaci zlepšit.
Dostupnost bydlení zhoršuje podle Sáncheze množství bytů používaných pro krátkodobé pronájmy turistům. "Naším úkolem je dát přednost využívání bytů pro bydlení, a ne pro turistické účely," uvedl Sánchez. Oznámil, že jeho vláda prosadí, aby provozovatelé krátkodobých nájmů platili daně jako jiní podnikatelé.
"Není správné, aby platili nižší daně než hotely," uvedl Sánchez. Premiér slíbil také nové prostředky pro samosprávy, aby mohly sektor krátkodobých pronájmů více kontrolovat.
Sánchez vidí další příčinu špatné dostupnosti bydlení v rozprodání státních a veřejných bytů. Jeho vláda chce tedy posílit veřejnou výstavbu bydlení a zablokovat privatizace. Vláda podle Sáncheze navrhne zákon, aby byty postavené za použití státních peněz "nastálo zůstaly" ve státních rukou. Vláda také počítá s daňovými úlevami a výhodami pro majitele bytů, kteří budou své nemovitosti nabízet za zvýhodněný či sociální nájem.
"Omezíme nakupování nemovitostí ze strany cizinců nerezidentů ze zemí mimo EU," uvedl premiér. Podle něj tito cizinci kupují ve Španělsku každoročně zhruba 27 000 bytů hlavně pro spekulativní účely. Naopak státní společnost pro bydlení by měla dostat předkupní právo při prodeji některých pozemků a nemovitostí.
Za výrazný nárůst cen nemovitostí může podle některých odborníků citovaných deníkem El País nedostatek nabídky způsobený prudkým propadem výstavby po realitní krizi, která zasáhla Španělsko po roce 2008. Podle údajů unijního statistického úřadu Eurostat se ceny bytů a domů ve Španělsku zvýšily za posledních deset let o 63 procent, což je více než průměr EU. Na trhu s nájmy nabídku omezují byty používané pro turistické účely i rozhodnutí řady majitelů své nemovitosti vůbec nepronajímat.