Putin zavádí digitální rubly. Nemůžete si půjčit, ale jde s nimi uhradit pohřeb
NOVÁ RUSKÁ MĚNA
Ruský prezident Vladimir Putin podepsal v pondělí zákon o zavedení digitálního rublu - dodatečného nového způsobu ruské měny. O zprávě informuje ruská státní agentura TASS.
Tento dodatečný způsob měny se tak stává třetí formou ruského rublu. Digitální ruský rubl se zařadil k stávajícímu hotovostnímu a bezhotovostnímu způsobu. Transakce by se měly provádět přes partnerskou aplikaci platformy digitálního ruského rublu. Provozovatelem platformy je přímo Centrální banka Ruské federace.
Centrální banka představila koncept digitální měny už v říjnu 2020 a v prosinci 2021 byl dokončen prototyp platformy. Pilotní fáze projektu byla zahájena v lednu tohoto roku. Pilotní fungování digitálního ruského rublu bylo původně pro maloobchodní nákupy nebo transakce mezi vybranými jednotlivci.
Zákon rovněž zavádí zákaz používání sousloví „platforma digitálního rublu“ a odvozených slov a výrazů v reklamě pro všechny osoby, které nejsou provozovateli nebo účastníky platformy digitálního rublu.
Rusko razí vpřed se svým CBDC (digitální peníze, central bank digital currencies) a posouvá se tak stejným směrem jako Čína a Japonska. Spojené státy zatím nepřekročily fázi výzkumu, ale Bidenova administrativa i Federální rezervní systém přemýšlely o možných důsledcích spuštění digitálního dolaru. Na rozdíl od kryptoměny, jako je bitcoin, je CBDC centralizovaný token s hodnotou vázanou na národní měnu.
Kritici CBDC tvrdí, že s sebou nesou velká rizika, co se týče soukromí – vládě by totiž byly poskytnuty informace o soukromých transakcích. Šéfka ruské centrální banky Elvira Nabiullinová se k otázce soukromí vyjádřila nejasně. Soukromí bude prý bráno v úvahu, ale nedovolí stejnou úroveň anonymity jako hotovostní transakce.
Jednou z odlišností digitálního měny je také nemožnost získání půjčky nebo otevření vkladu. I přesto však nabízí nový způsob měny jiné zajímavé výhody. Jednou z nich je odkázání práva na digitální rubly ve smyslu závěti. Jak přesně bude odkazování digitální měny fungovat, ale ještě není známo, je potřeba, aby se Ruská federace dohodla s centrální bankou na detailnějším postupu. Kromě toho mají dědicové možnost použít digitální rubly na pohřební výdaje. Pokud jsou na účtu zůstavitele digitální rubly, bude centrální banka povinna je na příkaz notáře poskytnout dědici k úhradě příslušných výdajů. Zákony s výjimkou některých ustanovení nabývají účinnosti již 1. srpna.
Tato změna je ale terčem kritiky, protože přichází v době války a zhoršené ekonomické situace. Ruský rubl čelí navíc řadě sankcí ze strany Západu, které od začátku války na Ukrajině snížily jeho hodnotu, jak uvádí web Decrypt.