„Transgenderismus je dosazovaný shora.“ Profesor z Oxfordu o změnách pohlaví

SOCIOLOG MICHAEL BIGGS

„Transgenderismus je dosazovaný shora.“ Profesor z Oxfordu o změnách pohlaví
Úspěšná sociální hnutí, jako je feminismus a hnutí za práva gayů, v průběhu desetiletí prosadila změny zákonů a stala se silnými hráči. Kdysi byla disidenty bojujícími proti moci, nyní jsou mocí, říká Michael Biggs. Foto: Jan Zatorsky
2
Týdeník
Ondřej Šmigol
Sdílet:

Málokteré téma tak hýbe veřejnou debatou na Západě jako otázka transgenderu. V posledních letech se z toho stalo hlavní téma organizací bojujících za práva LGBT. Počet lidí považujících se za trans rapidně roste. Znepokojující je to obvzlášť u dětí, které se rozhodují pro zásadní lékařské zákroky, aniž plně chápou jejich důsledky. O tom, co za tím stojí, hovoří profesor sociologie z Oxfordu Michael Biggs. V Praze byl na pozvání Newton University.

Můžete popsat nynější situaci ohledně transgenderismu?

V anglickojazyčných zemích se rychle prosadila spousta myšlenek, které ale nebyly podrobeny dostatečnému přezkumu, jelikož je sabotován obviněními z transfobie. Ty myšlenky jsou přitom opravdu revoluční. Týkají se nápadů nahradit biologické pohlaví sebedeklarovanou genderovou identitou ve všech oblastech života, od sportu až po vězení, záchody a převlékárny. Má to důležité důsledky, nad kterými jsme se ale dostatečně nezamysleli, protože je to vynucováno shora. Ty nápady jsou považovány za progresivní, takže je nemůžete zpochybňovat, zvlášť pokud se nacházíte na levicové části politického spektra.

Jaké otázky dále zazněly:
Proč se transgenderismus zdá silnější v anglickojazyčných zemích než v jiných západních zemích?

Takže celá debata o transgenderismu je řízena shora dolů?

Hrají tu internet a sociální sítě důležitou roli?

Zastánci transgenderismu tvrdí, že za růstem translidí je skutečnost, že to přestalo být stigmatem, už to není sociální tabu.

Může s tím souviset i trend, že se lidé prohlašují za takzvaně nebinární? Je to způsob, jak dosáhnout této prestiže, aniž se musejí plně prohlásit za trans?

Je ale možné, že začala protireakce? Ve Skotsku v podstatě padla vláda kvůli novele zákona o změně pohlaví, v Anglii zavřeli nechvalně proslulou kliniku Tavistock, která prováděla změny pohlaví u dětí, atletická asociace oznámila zákaz transžen ve sportu.

Ano, myslím, že ano. Nemůžete totiž dlouhodobě popírat biologii. Krátkodobě transgender hnutí mělo velký úspěch, jelikož nebylo považováno za důležité. Jediní, které to zajímalo, byli transgender aktivisté a jejich spojenci. Většina lidí nevěděla, co se děje, nebo si mysleli, že se jich to nedotkne. Když se ale začalo objevovat víc a víc transosob, víc a víc dětí se začalo identifikovat jako trans, tak se z toho stalo sociální téma. Lidé si toho začali všímat. V Británii nastal posun v politice, dokonce i levice je nyní mnohem skeptičtější.

V USA se to také ale mění, ne? V New York Times a v dalších velkých médiích bylo publikováno pár opatrných článků ohledně transgenderismu.

Ano. Zvlášť tranzice dětí je očividně složitá a jejich počet neustále stoupá. Je stále těžší tvrdit, že všechny tyto děti mají genderovou dysforii a potřebují operace. Když se čísla zdvojnásobí, ztrojnásobí, zčtyřnásobí, v nějakém momentě musíte říct: To všechno nejsou lidé, kteří se skrývali, to je nový fenomén. Všechny tyto děti se rozhodují pro nezvratné medicínské zákroky v době, kdy by měly prozkoumávat svoji identitu. Je to doba pro průzkum, ne pro přihlášení se k celoživotnímu lékařskému procesu.

Celý rozhovor si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo od středečních 18.00 v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články