Nadresortní vedení rad bude zachováno, nová podoba přinese lepší podmínky, řekl po jednání Babiš

PŘESUN STÁTNÍ AGENDY

Nadresortní vedení rad bude zachováno, nová podoba přinese lepší podmínky, řekl po jednání Babiš
Premiér Andrej Babiš hájil připravované přesuny státní agendy. Foto: Michal Čížek
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Premiér Andrej Babiš (ANO) soudí, že experti z vládních rad budou mít v novém uspořádání lepší podmínky pro práci. Rady chce zachovat pod sebou, nadresortní vedení podle něj zůstane zachováno. Sdělil to ČTK po schůzce s odborníky, z nichž někteří opustili jednání předčasně. Záměrem jednání ve Strakově akademii, kterého se účastnili i někteří ministři a vedoucí vlády Tünde Bartha, bylo podle premiéra mluvit s experty a vysvětlit jim praktickou stránku přesunu agend z úřadu vlády na jednotlivá ministerstva.

„Bohužel někteří to pojali tak, že o to vysvětlení asi ani nestáli, protože odešli téměř okamžitě, aniž by si nás vyslechli. Pro mne vždy byla lidská práva, menšiny, duševní zdraví a další agendy prioritami a spousta odborníků během jednání i potvrdilo, že za naší předchozí vlády se jim pracovalo nejlíp,“ uvedl Babiš. „Nevím, proč by to teď mělo být jinak, rady vlády jsou dál pode mnou, dál je řídím a na rozdíl od pana (expremiéra Petra) Fialy na ně i skutečně chodím a zajímám se o ty problémy a nadresortnost zůstává zachována,“ dodal Babiš.

Část účastníků jednání popsala jako smutné, nedůstojné či absurdní divadlo. Zmocněnkyně pro lidská práva a šéfka poslanců ANO Taťána Malá po schůzce novinářům řekla, že premiér do konce týdne posoudí návrhy expertů na problematiku lidských práv a protidrogovou politiku k vládnímu záměru přesunout agendu z úřadu vlády do čtyř ministerstev. Do pondělí oznámí výsledek. Podle ní je přemístění potřeba vnímat jako příležitost. Experti přesun hodnotí jako oslabení tématu lidských práv a závislostí a rozbití dosavadního nadresortního systému.

Přesun agendy lidských práv a protidrogové politiky schválila vláda minulé pondělí na návrh Babiše a Barthy. Přemístit by se mělo i zázemí osmi vládních rad. Experti záměr ostře kritizují. Poukazují na to, že se převáděná témata týkají více ministerstev dohromady a je potřeba nadresortní řízení. Žádali vládu o přehodnocení záměru. Podle kabinetu bude fungování efektivnější.

Experti na problematiku lidských práv navrhují místo přesunu zřízení samostatné vládní sekce, pod kterou by spadaly odbory a oddělení lidských práv, národnostních menšin, rovnosti žen a mužů, pro romské záležitosti či pro zdravotně postižené. V čele by byl vrchní ředitel. Protidrogoví experti prosazují vznik samostatné Národní agentury pro problematiku závislostí po vzoru Národní sportovní agentury.

Ukotvení lidskoprávní agendy pod Úřadem vlády navrhovala původně i Malá. Předložila ve Sněmovně novelu. Dnes uvedla, že je přesvědčena o tom, že agenda po přesunu bude fungovat efektivně. Jako kompromis zmínila to, že v úřadu zůstane kancelář zmocněnkyně. Ministři spravedlnosti, práce, zdravotnictví a kultury po schůzce uvedli, že se na převzetí agendy a pracovníků už připravují.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články