Pražská noční MHD ztrácí cestující. Taxislužby stojí pár korun a mladí už tolik nechodí na večírky
DOPRAVA V PRAZE
Pražská hromadná doprava se po desáté hodině večer mění. Zatímco ranní a odpolední špičky zůstávají stabilní, noční spoje už několik let pozvolna ztrácejí cestující. Podle dat organizace ROPID klesl počet lidí využívajících MHD po 22. hodině mezi lety 2019 až 2025 o 15 až 30 procent. Hlavními důvody jsou změna životního stylu mladé generace, dražší gastronomie i cenová dostupnost taxislužeb typu Uber či Bolt. „Pokud by pokles počtu cestujících během večerů pokračoval, lze uvažovat o případném prodlužování intervalů denních linek tramvají a autobusů mezi 22. hodinou a půlnocí,“ uvedl mluvčí ROPIDu Filip Drápal pro Echo24.
Nejde ale o zanedbatelná čísla. Během pátečních večerů přepraví Pražská integrovaná doprava (PID) mezi 22. hodinou a koncem denního provozu téměř 90 tisíc cestujících. Podle vedoucího odboru městské dopravy ROPID Martina Fafejty je to stále třikrát více, než kolik za celý den přepraví například MHD v Karlových Varech.
Změnu podle dopravních expertů urychlila pandemie covidu i proměna společenských návyků. Mladší generace tráví méně času v barech a restauracích, méně pije alkohol a častěji se schází doma. Večerní život v centrech měst tak není tak intenzivní jako před několika lety. Vyšší ceny v gastronomii navíc motivují lidi k dřívějším návratům domů.
Tyto změny celkově souvisí se změnou životního stylu mladé generace. „Data reflektují fenomén, kdy mladší ročníky (Gen Z) vykazují nižší spotřebu alkoholu a mění způsob večerní socializace. Odklon od tradičních návštěv restauračních zařízení do pozdních hodin přímo ovlivňuje zaplněnost spojů v okrajových částech dne,“ uvedl mluvčí Drápal pro Echo24.
Proměna návštěvy gastronomických zařízení souvisí i s nárůstem cen. „Změna návyků po pandemii vedou k obecně nižší návštěvnosti center měst ve večerních hodinách. Lidé se častěji setkávají v domácím prostředí nebo volí dřívější návraty,“ doplnil Drápal.
Silnou konkurencí pro MHD se zároveň staly digitální platformy pro spolujízdu. Uber nebo Bolt nabízejí večer a v noci komfortní, pohodlnou a cenově dostupnou dopravu „od dveří ke dveřím“, často bez zdržení v kolonách. Ve skupině několika lidí navíc může být cesta autem levnější než jednotlivé jízdenky na MHD. Právě v nočních hodinách, kdy jsou silnice volnější, získávají tyto služby výraznou výhodu.
Problémem podle dopravců nejsou jen ekonomické dopady konkurence taxislužeb, ale i jejich vliv na provoz ve městě. Řidiči alternativních přepravních služeb podle ROPID často blokují tramvajové tratě nebo zastávky při vyzvedávání zákazníků a komplikují plynulost veřejné dopravy.
MHD nikdy nebude zcela konkurenceschopná vůči rychlosti a pohodlnosti automobilů. “Spíš by za nás bylo vhodné více regulovat, kdo všechno může takovou činnost provozovat z hlediska bezpečnosti provozu, znalosti místních zvyků a silničního provozu i dopravních předpisů. Nezřídka se totiž stává, že právě vozy těchto služeb blokují provoz MHD ať už nevhodným parkováním, nakládáním nebo vykládáním svých zákazníků,“ uvedl Drápal.
A jak na to bude reagovat Dopravní podnik hl. města Prahy (DPP)? Zatím se kvůli poklesu cestujících žádné výrazné omezení nočních spojů nechystá, ale naopak se plánují některé úpravy v návaznosti na budovanou tramvajovou trať na Václavském náměstí. Organizace však zároveň přiznává, že se postupně vzdaluje myšlenka dalšího posilování víkendové noční dopravy. Pokud by úbytek cestujících pokračoval, mohlo by se v budoucnu uvažovat o prodloužení intervalů večerních tramvají a autobusů.
Takový krok by ale mohl odliv lidí z veřejné dopravy ještě urychlit. „Pokud by pokles počtu cestujících během večerů pokračoval, lze uvažovat o případném prodlužování intervalů denních linek tramvají a autobusů mezi 22. hodinou a půlnocí, nicméně tento krok by ve výsledku mohl ještě více urychlit odliv cestujících, protože intervaly už pak budou ještě méně atraktivní,“ sdělil Drápal.
PŘÍMO SOUVISÍ: Pražané chtějí prodloužit provoz metra po půlnoci. Každá hodina provozu je však drahá
Debata se znovu otevřela také kolem možného celonočního provozu pražského metra. Podobné návrhy se pravidelně objevují s odkazem na fungování některých světových metropolí. Podle ROPID však Praha naráží nejen na vysoké náklady, ale i na technické limity. Noční výluka slouží k údržbě tratí a technologií, bez níž by přibývalo denních omezení provozu. Prodloužený víkendový provoz metra už Praha v minulosti testovala mezi lety 2010 a 2012, experiment ale skončil návratem k původnímu režimu.
To už dříve potvrdil i dopravní expert Zdeněk Lokaj z Fakulty dopravní ČVUT. „Každá hodina metra je drahá a poptávka po půlnoci není taková, aby prodloužení nočního provozu dávalo vůbec nějaký ekonomický smysl. Poptávka po půlnoci je slabá a nenaplnila by kapacitu metra. Právě kvůli tomu máme důmyslně vypracovaný systém noční povrchové dopravy,“ uvedl už dříve pro Echo24.