S následky špatného míru na Ukrajině budeme žít po desetiletí, uvedl Pavel na konferenci Globsec

PAVEL O UKRAJINĚ

S následky špatného míru na Ukrajině budeme žít po desetiletí, uvedl Pavel na konferenci Globsec
Prezident Petr Pavel na konferenci Globsec Forum v roce 2024. Foto: Michal Čížek
1
Domov
Echo24
Sdílet:

V Praze dnes začala mezinárodní bezpečnostní konference Globsec Forum, na kterém se letos představí mimo jiné ukrajinský ministr zahraničí Andij Sybiha, moldavská prezidentka Maia Sanduová či předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová. Třídenní program zahájil prezident Petr Pavel, který na konferenci hovořil o vztahu NATO a EU a roli Spojených států v evropské bezpečnostní architektuře.

Pavel se v projevu věnoval také nutnosti posilovat evropský pilíř NATO a nadále podporovat Ukrajinu. Napadená země se podle něj stala jedním z nejschopnějších hráčů v obraně v Evropě. „Prokázala pozoruhodnou odolnost, získala rozsáhlé bojové zkušenosti a rozvinula technologické inovace,“ uvedl. Podpora Ukrajiny podle prezidenta není charitou, ale přímou investicí do evropské bezpečnosti.

„Protože pokud Ukrajina uspěje, bude Evropa bezpečnější. Pokud bude Ukrajina donucena ke špatnému míru, budeme všichni žít s následky po celá desetiletí,“ dodal.

Prezident zdůraznil, že při zajišťování bezpečnosti v Evropě Severoatlantická aliance a EU nejsou konkurenty, nýbrž navzájem se doplňující pilíře.

Nejvýraznějším příkladem možného propojení NATO a EU je podle Pavla vojenská mobilita. „NATO ví, které trasy, přístavy, železnice, mosty a letiště jsou v případě krize zásadní pro přesun sil po celé Evropě. EU disponuje finančními a regulačními nástroji, které mohou pomoci modernizovat velkou část této infrastruktury,“ podotkl. Úkolem je podle něj zajistit, aby se tyto dva plány překrývaly. „Aby vojenské požadavky NATO určovaly směr investic EU a aby investice EU posilovaly odstrašující schopnost NATO,“ dodal.

V reakci na nedávno oznámený záměr administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa zmenšit objem vojenských sil, které by USA v případě velké krize daly k dispozici na pomoc evropským členům NATO, Pavel uvedl, že Evropané jsou schopni část těchto kapacit kompenzovat.

„V tuto chvíli nemluvíme o stažení americké přítomnosti,“ prohlásil prezident. Pokud by se Spojené státy částečně stáhly, dokáže to podle něj Evropa kompenzovat vlastními vojsky. „Americká přítomnost není důležitá jen pro Evropu, ale i pro USA, protože mají zájem o stabilitu,“ myslí si Pavel.

Do Prahy má přijet šéf ukrajinské diplomacie či předsedkyně Evropského parlamentu

Letošní program Globsecu se podle pořadatelů zaměří na globální systémovou transformaci, která zásadně mění mezinárodní řád, technologie, obranu a energetiku. Mezi tématy více než 50 panelových diskusí je i evropská obrana a Ukrajina či region Blízkého východu.

Na akci dnes promluví i moldavská prezidentka Maia Sanduová či předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová. Do Česka by na ní měl tento týden přijet i šéf ukrajinské diplomacie Andrij Sybiha. V dnešních panelech podle programu vystoupí i vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO), americký generál John Allen nebo náčelník generálního štábu Karel Řehka.

V Česku se letos konference koná potřetí, loni ji Praha hostila v polovině června. Původně se akce konala na Slovensku, přesun z Bratislavy oznámila pořádající nezisková organizace Globsec v březnu 2024. Po nástupu vlády slovenského premiéra Roberta Fica v roce 2023 čelila organizace se sídlem v Bratislavě od slovenských vládních politiků kritice. Změnu místa konání akce označila v roce 2024 za výsledek dlouhodobé snahy o rozšíření svých aktivit napříč střední Evropou.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články