Čína ostře odmítla chystané sankce EU. „Odpovíme ráznými kroky“
SANKCE PROTI ČÍNĚ
Evropská unie navrhuje zavést sankce vůči čínským firmám, které čelí obvinění, že prodávají vybavení, které se dá využít ve zbraních na podporu ruské válečné mašinerie. Napsal to list Financial Times (FT) s odvoláním na návrh nového balíčku sankcí, který tento týden projednají členské země sedmadvacítky. Server Politico upozornil, že návrh 11. balíčku sankcí obsahuje i možnost uvalit sankce na státy, které pomáhají Rusku současné sankce obcházet. Připravované sankce ostře odmítla Čína.
Na navrhovaném seznamu je podle FT celkem sedm čínských firem, dvě z pevninské Číny a pět z Hongkongu. Nejméně jedna z nich už čelí sankcím také ve Spojených státech. Nově by však podle návrhu měly vzniknout dva seznamy. Jeden pro firmy a produkty a jeden pro státy. V současnosti jsou oba uvedené listy prázdné budou muset projít debatami v rámci států.
Sankce ostře odmítlo čínské ministerstvo zahraničí. "Čína je proti jakýmkoli opatřením, která využívají čínsko-ruské vztahy jako záminku k poškození obchodní spolupráce," uvedl mluvčí ministerstva Wang Wenbin. "Pokud tyto sankce vstoupí v platnost, Čína podnikne rázné kroky k ochraně svých zájmů," dodal.
Od začátku ruské invaze na Ukrajinu loni v únoru Evropská unie přijala deset balíčků protiruských sankcí s cílem Moskvě její válečné snahy co nejvíce ztížit. Čína se oficiálně k válce na Ukrajině staví nestranně, podle řady západních zemí je ale její postoj přinejmenším nepřímou podporou Ruska.
Právě neefektivnost některých dříve uvalených sankcí a jejich efektivním obcházením Ruskem skrz třetí státy by měl nový mechanismus řešit.
Minulý rok EU a její partneři ukázali odhodlání se postavit za to co je správné bez ohledu na cenu. Ale také se ukázalo, že v některých ohledech, se musíme strukturálně přizpůsobit," uvedl speciální evropský vyslanec pro implementování sankcí David O'Sullivan. "Mojí rolí nyní je zajistit, že jsou efektivní a nejsou obcházeny skrz třetí státy," uvedl k novému balíčku Sullivan.
Ten nedávno například navštívil Saúdskou Arábii ve snaze více spolupracovat a komunikovat se státy skrz které by Rusko mohlo sankce potencionálně obcházet. Server Politico zmiňuje především dva státy, na které by se mohl nový sankční mechanismus zaměřit a to Arménii či Kazachstán.