„Hlučná noc v Kyjevě, tati. Mám pocit, že Rusové nechtějí mír,“ vzkázala dcera Trumpova emisara
VÁLKA NA UKRAJINĚ
Hlavní město Ukrajiny Kyjev v noci na pátek čelilo intenzivním ruským vzdušným úderům, které způsobily požáry obytných budov v několika čtvrtích, zabily nejméně tři osoby. Rusko podle místních úřadů a svědků útočilo bezpilotními letouny a balistickými střelami také v dalších oblastech Ukrajiny. To na síti X uvedla i Meaghan Mobbsová, dcera Keitha Kellogga, zvláštního vyslance amerického prezidenta Donalda Trumpa pro Ukrajinu a Rusko, která se nachází právě na Ukrajině. Otci vzkázala, že má pocit, že Rusové nechtějí mír.
Meaghan Mobbsová je prezidentkou nadace RT Weatherman Foundation, charitativní organizace, která pomáhá Ukrajině od začátku války. Nadace zřídila logistické centrum na rumunsko-ukrajinské hranici a doručili přes 10 000 zásilek pomoci nemocnicím a dobrovolníkům.
Keith Kellogg's daughter, Meaghan Mobbs, made a public appeal to her father regarding the nighttime attack:
— Denis Danilov (@DenisDanilovL) June 6, 2025
“Multiple Ukrainian cities are under attack. Russia wants you to believe it’s striking back, but Ukraine’s precision strikes occurred in response to relentless Russian… pic.twitter.com/53JEru8tEQ
„Několik ukrajinských měst je pod útokem,“ napsala v noci na síti X. „Rusko chce, abyste věřili, že se jedná o odvetný úder, ale přesné údery Ukrajiny byly reakcí na neúnavné ruské útoky na civilisty a došlo k nim až poté, co Putin odmítl příměří. On chce jen další válku a celou Ukrajinu,“ pokračovala Mobbsová.
Později ke svému příspěvku přidala komentář, ve kterém označila svého otce Keitha Kellogga, Trumpova zvláštního zmocněnce Spojených států pro Ukrajinu. „Hlučná noc v Kyjevě, tati! Možná je to kvůli výbuchům a střelbě uprostřed noci, ale mám podivný pocit, že Rusové nechtějí mír,“ vzkázala otci.
Ruská armáda v noci na pátek podnikla masivní útok na vojenské objekty na Ukrajině, uvedlo ruské ministerstvo obrany. Šlo podle něj o reakci na nedávné ukrajinské útoky v Rusku, které Moskva označuje za teroristické činy. Moskva tvrdí, že cíl útoků byl splněn.
Podle ukrajinských představitelů si ruské raketové a dronové útoky vyžádaly tři mrtvé a asi 50 zraněných. Ukrajinské úřady hlásí škody na obytných domech a civilní infrastruktuře, ale i na blíže neurčených průmyslových podnicích.