Monako šokoval atentát: Exploze těžce zranila ukrajinského oligarchu
VÝBUCH V MONAKU
V domě v centru Monaka vybuchla v pondělí večer podomácku vyrobená bomba, která kriticky zranila ukrajinského oligarchu Vadyma Jermolajeva a jednu další osobu. Podle francouzských médií byl při explozi lehce poraněn také jejich třináctiletý syn. Policie ve středomořském knížectví i ve Francii pátrá po strůjci útoku, který je na útěku.
Podle posledních informací monackého ministra Christophea Mirmanda se však zdá, že již opustil území obou zemí. Francouzská i ukrajinská média se shodují, že za útokem pravděpodobně stojí organizovaný zločin. Policie případ nevyšetřuje jako terorismus.
Ukrajinské ministerstvo zahraničí informovalo, že je v kontaktu s monackými úřady a s odvoláním na monacké záchranné složky potvrdilo, že zranění jsou členy jedné ukrajinské rodiny. „Identifikace poškozených v současné době probíhá oficiální cestou a objasňují se informace o jejich ukrajinském občanství,“ uvedl ukrajinský rezort.
Jermolajev utrpěl popáleniny a další poranění, jeho život však není bezprostředně ohrožen, uvedl server Ukrajinská pravda. Manželka je však v horším stavu než Jermolajev – exploze ji částečně připravila o nohy. Kromě ukrajinské rodiny byly zraněny další čtyři osoby, které zasáhly úlomky skla a které utrpěly šok.
Exploze se ozvala kolem 21:00. Monacké knížectví kvůli jeho vstřícné daňové politice vyhledávají miliardáři z řady zemí, kteří zde mají trvalý pobyt.
„Žádná podobná událost se v knížectví dosud nikdy nestala,“ řekl televizní stanici BFMTV monacký ministr Christophe Mirmand. Monacký kníže Albert II. odsoudil útok jako odporný čin a zdůraznil, že všechny složky státní bezpečnosti jsou v pohotovosti.
Podle listu Le Figaro bezpečnostní kamery zachytily muže, který krátce před explozí do vchodu domu položil batoh, v němž patrně byla bomba. Policie jej zatím nedopadla.
Časopis Forbes zařadil v roce 2016 Jermolajeva mezi sto nejbohatších lidí na Ukrajině. Po ruské anexi Krymu v roce 2014 byl ale významný dniperský developer obviněn z obcházení sankcí namířených proti okupovanému poloostrovu, kde vlastnil vinařství. Jermolajev však obvinění popřel, v roce 2019 se vzdal ukrajinského občanství a získal kyperský pas.
🇲🇨 ATTENTAT À MONACO : La chasse à l‘homme se poursuit après l‘explosion d‘une bombe hier soir au pied d‘un immeuble, où un couple et leur enfant adolescent ont été blessés. Une des victimes est Vadim Ermolaev, 23ᵉ fortune d‘Ukraine de 58 ans et oligarque faisant partie du… https://t.co/hv3j2mU2gG pic.twitter.com/eZox0CevUx
— Infos Françaises (@InfosFrancaises) June 30, 2026
Server Ukrajinská pravda připomíná, že v prosinci 2023 prezident Volodymyr Zelenskyj na základě rozhodnutí Rady národní bezpečnosti a obrany (RNBO) uvalil na Jermolajeva sankce platné po dobu deseti let. Ukrajinská tajná služba (SBU) tento krok odůvodnila Jermolajevovým podnikáním v lihovarnictví na okupovaném Krymu, kde jeho společnosti odváděly daně do ruského rozpočtu.
Podle serveru Dnepr.ua byl Jermolajev mimo jiné vlastníkem ukrajinské banky Agrobank, kterou v roce 2006 prodal české investiční skupině PPF. Ukrajinští analytici tehdy odhadovali, že prodejní cena se pohybovala mezi 26 až 32 miliony dolarů (zhruba 553 až 680 milionů korun).
🇲🇨 A bomb packed with bolts and metal shot tore through the lobby of a luxury building in Monaco tonight, injuring sanctioned Ukrainian oligarch Vadym Yermolaiev and his family.
— DD Geopolitics (@DD_Geopolitics) June 29, 2026
A man was caught on CCTV dropping a backpack at the entrance around 9 PM before fleeing toward the… pic.twitter.com/pYgD8AHVOZ