Piráti končí ve vládě. Odcházejí i jejich resortní náměstci
KONEC PIRÁTŮ VE VLÁDĚ
Sotva co Piráti začali vyklízet vládní kanceláře, tak už stihli představit opoziční kampaň. Heslo Lepší opozice, které je patrně narážkou na Lepší vládu opozičního hnutí ANO, představili Piráti den po oznámení, že opouštějí vládní koalici se Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Starosty a nezávislými (STAN). Kromě pirátských ministrů Ivana Bartoše a Michala Šalomouna skončí i náměstci, které Piráti dosadili do svých resortů. Ministr zahraničí Jan Lipavský ve vládě zůstává jako nestraník, jelikož vystoupil z Pirátské strany.
Piráti schválili odchod z vlády v internetovém hlasování, ve kterém se pro něj vyslovilo 709 z 894 hlasujících. Výsledek oznámili v pondělí večer. Strana končí ve vládě v reakci na rozhodnutí premiéra Fialy odvolat ke konci září šéfa Bartoše z funkce ministra pro místní rozvoj.
Piráti budou podporovat vládní návrhy, které prosadili do programového prohlášení vlády, nebo je budou považovat za dobré. Na tiskové konferenci zmiňovali jako své priority témata spojená s dostupným bydlením či mladými rodinami. Podle místopředsedkyně Sněmovny Olgy Richterové chtějí Piráti například prosazovat, aby rodičovský příspěvek rostl stejným způsobem a tempem jako důchody.
Strana slibuje být tvrdou, ale konstruktivní a férovou opozicí. "Nebudeme zavírat oči před tím, že vláda obchází nebo nedodržuje sliby," uvedla místopředsedkyně Pirátů Klára Kocmanová. Bartoš také vyloučil, že by Piráti chtěli blokovat Sněmovnu řečněním, jak v aktuálním volebním období prý často dělají opoziční ANO a SPD.
Demisi podá kromě ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše i ministr pro legislativu Michal Šalomoun (za Piráty). Ministr zahraničí Jan Lipavský ukončil členství u Pirátů a nabídl Fialovi svoji demisi, kterou ale premiér nepřijal a nabídl mu zůstat šéfem diplomacie jako nestraník. Lipavský už dříve uvedl, že respektuje výsledky hlasování členské základny o konci Pirátů ve vládě. S odchodem Pirátů do opozice se ale neztotožňuje a v některých ohledech se se stranou názorově rozchází, poznamenal. "Stejně tak se neztotožňuji s řadou věcí, které zazněly minulý týden na tiskové konferenci ve Sněmovně. Proto přistupuji k tomuto kroku," dodal.
KOMENTÁŘ: Zvedá austrofašismus hlavu?
Ministr pro legislativu Michal Šalomoun (za Piráty) předpokládá, že by mohl ve funkci skončit v příštích čtrnácti dnech. Demisi podá premiérovi Petru Fialovi (ODS) dnes, buď osobně ve Sněmovně, nebo ji donese na podatelnu úřadu vlády. "Já respektuji to rozhodnutí. Sice nejsem členem strany, ale pořád jsem nominantem za Piráty," řekl Šalomoun novinářům. Dodal, že pokud v nově rekonstruované vládě Piráti nebudou, neměl by tam koho reprezentovat.
Koalice se dohodla dál Šalomounův post ve vládě neobsazovat, agendu má přebrat ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). "Jsem domluven s panem premiérem, že můj faktický konec má zapadat do celé té rekonstrukce. Předpokládám, že to bude trvat týden, čtrnáct dní," řekl Šalomoun.
Pirátská poslankyně Olga Richterová zase uvedla, že je na vládní koalici, jak chce dál postupovat na dotaz, zda skončí po odchodu Pirátů do opozice ve vedení Sněmovny. Dodala, že místopředsedkyní komory je na základě nominace Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a svou práci bude odvádět v jakékoliv pozici.
ECHOPORADA: Derniéra Pirátů. Fiala odřídí SPOLU do zdi
Richterová minulý týden používala ostrá slova na adresu koaličních partnerů po oznámení premiéra Petra Fialy (ODS), že navrhuje odvolání šéfa Pirátů Ivana Bartoše z vlády. Šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) v pondělí řekla, že Richterovou k odchodu z funkce vyzývat nebude. "Vzhledem k jejím vyjádřením by mne překvapovalo, kdyby ona sama chtěla zůstat v této pozici," uvedla.