Trump zvažuje přesunutí amerických vojsk z Německa do Polska
US ARMY
- ada,
Americký prezident Donald Trump naznačil, že zvažuje přesun části amerických vojáků umístěných v Německu do Polska. Zmínil také své dobré vztahy s prezidentem Karolem Nawrockim. „Polsko by si to přálo,“ připustil americký prezident. Informovala o tom dnes polská média.
Trump byl v pátek před odjezdem na golfové hřiště ve Virginii dotázán na možný přesun amerických vojsk z Německa do Polska. „Polsko by si to přálo,“ připustil americký prezident. „Máme s Polskem skvělý vztah, mám skvělý vztah s prezidentem (Karolem) Nawrockim. Pamatujte, podporoval jsem ho a on vyhrál, i když byl hodně pozadu. Je to skvělý bojovník a skvělý chlap, mám ho moc rád, takže je to možné,“ prohlásil Donald Trump. Na otázku, zda by to udělal, Trump odpověděl, že „možná“ ano.
Trump powiedział mi, że być może przeniesie wojska wycofane z Niemiec do Polski. „To możliwe…Może to zrobię”- powiedział chwaląc jednocześnie prezydenta Nawrockiego. @PR24_pl pic.twitter.com/06XjLp6xYA
— Marek Wałkuski (@Marekwalkuski) May 9, 2026
Prezident Karol Nawrocki již dříve uvedl, že pokud se americký prezident rozhodne „snížit počet amerických vojáků v Německu, my v Polsku jsme připraveni přijmout americké vojáky“. „Máme na to připravenou infrastrukturu,“ ujistil. Prezident zdůraznil, že co největší přítomnost amerických vojáků v Evropě je v zájmu bezpečnosti jak pobaltských států, tak i střední a východní Evropy, „bez ohledu na politické názory“.
Že je Polsko na případný příchod amerických vojáků připraveno, oznámil pak dnes ještě tamní ministr obrany Władysław Kosiniak-Kamysz. „Polsko-americké spojenectví je základem naší bezpečnosti. Polsko je připraveno přijmout další americké vojáky, aby posílilo východní křídlo NATO a zajistilo Evropě ještě lepší ochranu,“ napsal ministr na síť X.
Sojusz polsko-amerykański to fundament naszego bezpieczeństwa. Polska jest gotowa przyjąć kolejnych amerykańskich żołnierzy w celu wzmocnienia wschodniej flanki NATO i jeszcze lepszej ochrony Europy 🇵🇱🤝🇺🇸
— Władysław Kosiniak-Kamysz (@KosiniakKamysz) May 9, 2026
Prezident Trump opakovaně kritizoval Německo za nedostatečné výdaje na obranu a zároveň posiloval vojenskou spolupráci s Polskem. Také se netají kritikou nedostatku podpory spojenců pro akce amerických vojsk. V minulých dnech Pentagon oznámil, že v první vlně stáhne z Německa 5 tisíc amerických vojáků. Nyní se na tamních základnách nachází asi 35 tisíc vojáků Spojených států.
Potenciální přesun většího počtu amerických vojáků do Polska by znamenal zásadní strategický posun na východním křídle NATO. Polsko usiluje o posílení vojenské přítomnosti USA již léta s odvoláním na rostoucí hrozbu ze strany Ruska.