Nechoďte po Paříži v našich dresech, varuje Austrálie své sportovce po hromadném znásilnění
BEZPEČNOST NA OLYMPIÁDĚ
Australský olympijský tým varoval své členy, aby při vycházkách mimo olympijskou vesnici nenosili australské reprezentační dresy. Reagoval tak na případ hromadného znásilnění australské občanky v centru Paříže minulý víkend, či okradení dvou australských novinářů. Podle šéfky olympijského týmu Anny Mearesové, tak tým reaguje na bezpečnostní doporučení od místních bezpečnostních služeb. Informuje například australský web ABC.
Minulý víkend francouzskými médii otřásla zpráva o hromadném znásilnění Australanky. Na sociálních sítích koluje video, jak v potrhaném oblečení a rozrušená prosí o pomoc v restauraci pár metrů od ikonického Moulin Rouge. Majitelé ji na záběrech utěšují a zalarmovali policii. Ta později potvrdila, že vyšetřuje případ hromadného znásilnění, ale zatím nikoho nezadržela. Podle některých médií do restaurace poté přišel i jeden z mužů, který ji měl údajně znásilnit a byl konfrontován osazenstvem restaurace.
WATCH: CCTV footage has captured the moment a distressed Australian woman sought refuge inside a Paris kebab shop after being gang raped just days before the Olympics – only to be confronted by one of the men who had assaulted her minutes earlierhttps://t.co/Qe03ueVYww pic.twitter.com/RWVLpUkC9i
— Video Forensics (@Video_Forensics) July 23, 2024
V pondělí pak přepadli dva novináře australské televize Channel 9 neznámí útočníci, když se večer chystali ubytovat ve čtvrti Le Bourget. Novináři uvedli, že útočníci nebyli ozbrojeni, policie případ vyšetřuje.
V reakci na tyto útoky vystoupila veřejně i šéfka mise australského olympijského týmu Anna Mearesová. „Soucítíme s dotyčnou ženou a doufáme, že je o ni po prožitém traumatu postaráno a byla jí nabídnuta pomoc,“ uvedla. Zároveň na tiskové konferenci uvedla, že členy australského týmu v souvislosti s uvedenými případy varovala. „Vyzýváme je, aby v případě, že půjdou mimo vesnici, nechodili ven sami, nenosili týmový dres, ale jen obyčejné oblečení, a čekáme na další informace o samotném případu,“ uvedla. Zároveň ubezpečovala, že krok nereaguje na konkrétní hrozbu, ale jedná se o opatření z opatrnosti.
Olympiáda v Paříži bude jedna z nejvíce zabezpečených v historii. „Podobná masivní mobilizace vojenských sil na francouzské půdě neproběhla od konce druhé světové války,“ uvedl vojenský velitel Paříže generál Christophe Abad. Od 18. července je kolem Seiny vybudován bezpečnostní perimetr o přibližně šesti kilometrech. Bezpečnostní opatření se tak budou týkat přibližně 20 000 lidí, které budou bezpečnostní složky i s pomocí tajných služeb prověřovat. V případě, že někdo bezpečnostním sítem neprojde, nebude do této oblasti Paříže v průběhu olympiády vpuštěn.
Celkem by se podle pařížského šéfa police Laurenta Nuneze mělo na opatření podílet 30 000 policistů a 18 000 vojáků denně. V době zahajovacího ceremoniálu bude na místě až 45 000 policistů. „Jsme znepokojeni hrozbou terorismu, zejména islámského terorismu, ale také hrozbou ze strany radikalizovaných ekologů, levicových extremistů a podporovatelů propalestinského hnutí,“ popsal hrozby Nunez.
Francouzský ministr vnitra v demisi Gérald Darmanin v minulých dnech uvedl, že Francie poskytne ochranu 88 sportovcům a také rozhodčím z Izraele, a to po celou dobu jejich pobytu na území hostitelské země. Darmanin to vysvětlil tím, že reprezentanti Izraele jsou častěji terčem útoků, a připomněl také události z olympijských her v Mnichově v roce 1972, kdy palestinské komando zavraždilo 11 izraelských atletů. Ministr ale dodal, že Francie hodlá chránit všechny účastníky her.