Peking vysílá mírovou misi. Vysoký čínský diplomat přiletí do Kyjeva, aby jednal o ukončení války
VÁLKA NA UKRAJINĚ
Čína se zřejmě pokusí o diplomatický průlom, přinejmenším o jeho zdání. V pondělí do Kyjeva přiletí na mírovou misi vysoký čínský diplomat. Li Chuej, zvláštní představitel Pekingu pro euroasijské záležitosti, zamíří příští týden nejen na Ukrajinu, ale i do Ruska, Polska, Francie a Německa ve snaze ukončit válečný konflikt na Ukrajině, uvedlo podle listu South China Morning Post v pátek čínské ministerstvo zahraničí.
Čína bude jednou z mála zemí, které vysílají své vyslance na obě strany konfliktu. Li, bývalý velvyslanec v Moskvě, bude nejvyšším čínským úředníkem, který přiletí na Ukrajinu od zahájení ruské invaze v únoru loňského roku.
„Návštěva čínských představitelů v příslušných zemích je další ukázkou odhodlání Číny podporovat mír a rozhovory. Plně to ukazuje, že Čína je pevně na straně míru,“ řekl mluvčí ministerstva zahraničí Wang Wen-pin, když diplomatickou misi v pátek oznámil.
Před dvěma týdny si ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj telefonoval s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem poté, co k tomu čínského vůdce údajně dotlačil francouzský prezident Emmanuel Macron při své nedávné návštěvě v Číně. Si tehdy Zelenskému řekl, že podle jeho názoru jsou dialog a vyjednávání jedinou možnou cestou vpřed, a prohlásil, že v jaderné válce není vítěz. Již tehdy Zelenskému oznámil, že Peking na Ukrajinu a do dalších zemí vyšle diplomatickou misi, ale přesné datum tehdy neuvedl.
Jak připomíná server Politico, navzdory tomu, že je čínský prezident Si hlavním spojencem Moskvy, v posledních měsících se snažil prezentovat Peking jako mírového zprostředkovatele mezi Ukrajinou a Ruskem a jako základ pro jednání představil 12ti bodový mírový plán.
V telefonátu také Si Ťin-pching ujistil Zelenského, že Peking nebude přilévat „olej do ohně“ války a Čína neposkytne Rusku přímou vojenskou pomoc. Zelenskyj popsal jejich rozhovor jako „dlouhý a smysluplný“, ale zdůraznil , že nemůže být „žádný mír na úkor územních kompromisů“ a vyzval k obnovení „územní celistvosti“ Ukrajiny jako předpokladu pro rozhovory.
EU a NATO ale kritizují pokusy Pekingu vydávat se za prostředníka, což vyvolává pochybnosti o schopnosti Číny být neutrálním prostředníkem, uvedl Politico. V březnu server napsal, že několik čínských společností, včetně jedné s vazbami na vládu, poslalo ruským subjektům útočné pušky, části dronů a neprůstřelné vesty.