Východoněmecký Budyšín dělí názory na migraci. Diskuzní fórum má smířit znepřátelené tábory

Na ostří nože v Budyšíně

Východoněmecký Budyšín dělí názory na migraci. Diskuzní fórum má smířit znepřátelené táboryNOVÉ 1
Svět
Sdílet:

Dva znesvářené tábory a napjatá nálada, lidé se urážejí prostřednictvím sociálních sítí, staří přátelé se kvůli rozdílným názorům už nebaví. I tak to v posledních letech, po vypuknutí migrační krize, vypadá v lužickém Budyšíně (Bautzenu), který se nachází necelých 60 kilometrů od českých hranic. Politická reprezentace se nyní znepřátelené tábory snaží zlákat k diskuzi a tento týden uspořádala diskuzní fórum, které má vést „Zpět k věcnosti“. Obsáhle o tom informuje list Süddeutsche Zeitung i další německá média.

Východoněmecké město je už několik let místem hněvu a projevů pravicového extremismu, který se obecně v Sasku v posledních letech stává čím dál více jak terčem médií, tak i kritiky západních Němců, kteří se i 30 let po znovusjednocení mnohdy na spoluobčany z bývalé NDR (DDR) dívají skrz prsty.

Vzájemná nenávist ale ve městě existuje i mezi jeho samotnými obyvateli. To se snaží  změnit jak místní politická reprezentace, tak i spolková vláda. Politici tak přišli nedlouho před letošními komunálními (květen) a zemskými (září) volbami s diskuzní platformou "Zpět k věcnosti" (Zurück zur Sachlichkeit). 

Dvěma hlavními tvářemi a zároveň reprezentanty obou znesvářených táborů tohoto diskuzního fóra jsou Annalena Schmidtová a místní podnikatel Jörg Drews. Schmidtová patří do tábora lidí, kteří vystupují proti pravicovému extremismu. Diskuzní fórum považuje za dialog občanů. „Jde o to, aby občané Budyšína spolu mohli mluvit. Pan Drews a já k tomu dáváme impulsy,“ napsala na Twitteru aktivistka Schmidtová, která má blízko ke straně Zelených.

Fórum s názvem Zpět k věcnosti svolal sociálně demokratický starosta Budyšína Alexander Ahrens (SPD) v době, kdy se blíží volby.  V obou hlasováních se očekává triumf pravicové Alternativy pro Německo (AfD), která se ostře vymezuje proti nelegální migraci a islámu. Historické město, jež bylo ve středověku po nějakou dobu pod českou vládou, vzbudilo negativní pozornost kvůli nepokojům, které se zde v roce 2016 odehrály mezi pravicovými extremisty a žadateli o azyl. Tehdy měl dokonce někdo zapálit objekt, o němž se uvažovalo jako o místu, kde by mohli bydlet uprchlíci. Süddeutsche Zeitung označuje Budyšín dokonce za „celostátní symbol nenávisti vůči cizincům“.

Druhým hlavním diskutujícím na zmíněném fóru byl vlivný místní podnikatel a podporovatel AfD Jörg Drews. Jeho stavební společnost Hentschke-Bau patří mezi největší zaměstnavatele v regionu a dává práci  700 lidem. Společnost je známá v celém Německu, specializuje se zejména na mostní stavby a značné finanční prostředky investuje i v Budyšíně, kde sídlí. Drewsova společnost se podílí například na opravě nádraží nebo přestavbě jednoho z objektů na domov pro seniory. Devětapadesátiletý podnikatel sponzoruje i místní fotbalový klub.

V roce 2017, kdy se konaly celostátní volby, daroval Jörg Drews 10 tisíc eur také AfD, která však skončila v Bundestagu v opozici. Podnikatel také v Budyšíně podle Süddeutsche Zeitung podporuje časopis Denkste, který má šířit konspirační teorie mj. o tom, že „svět je řízen multimiliardáři“. Drews podporuje i místní alternativní televizi Ostsachsen TV.

Diskuzní fórum vzbudilo zájem

Diskuze dvou výrazných tváří vzbudila v pátek večer, kdy byla v Budyšíně zima a sníh, velký zájem. Už 45 minut před začátkem se před místním kostelem tvořila fronta lidí, kteří chtěli diskutovat. Dohromady jich dorazilo kolem 850. 

Občané se během diskuze přidali hromadně spíše na stranu vlivného podnikatele Jörga Drewse. Zatímco Annalena Schmidtová popisuje Budyšín jako „drsnou krajinu, jejíž menší i větší příkopy je potřeba překonat“, Jörg Drewse mluví o „nebezpečí, které z multikulturní společnosti vychází“. Popisuje se také jako někdo, kdo v Budyšíně „studoval a už hodně dlouho zde platí daně“. Sklidil za to značný potlesk publika.

Debata se tak stočila k patriotismu a také k tomu, že druhá diskutující Annalena Schmidtová žila až do roku 2015 v Gießenu, tedy poměrně daleko v západním Německu, a k tomu, že v „Budyšíně ještě není dlouho“. První debata, která měla být „věcná“, tak skončila za vyhrocené atmosféry, ale zároveň potlesku pro místního oblíbeného podnikatele Jörga Drewse.

Podle prosincového volebního modelu pro Sasko, který zpracovala společnost INSA pro deník Bild, by ve volbách do zemského parlamentu, které se uskuteční na podzim, zvítězili jen těsně křesťanští demokraté, a to s 29 %. Druhá AfD by uspěla s 25 %, třetí Levice by měla 18 %. Do Landtagu, zemského sněmu v Drážďanech, by se dostali ještě sociální demokracie (SPD), Zelení a liberálové (FDP).

Čtěte také: Řidič najížděl ve Vídni do chodců, po střelbě policistů zemřel v nemocnici

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články