Covid-19 ohrožuje více plešaté muže, ukazuje studie
KORONAVIRUS
Množí se důkazy, že plešatí muži mohou být více ohroženi nemocí covid-19 než ti s vlasy. Pro tuto skutečnost mluví data z čínského Wu-chanu i studie amerických vědců. Důvod pro tento fenomén může spočívat v androgenech, přirozených sloučeninách vyskytujících se ve zvýšené míře u plešatých mužů, mezi které patří například testosteron.
Dostupná data naznačují, že u mužů nákaza covidem-19 končí smrtí výrazně častěji než u žen. Dlouho však nebylo jasné proč. Různé teorie pracovaly s dohady o vlivu životního stylu, zda je člověk kuřák či o rozdílech v imunitních systémech mezi pohlavími.
Nedávná studie provedená ve Španělsku ale nyní tvrdí, že většina mužů, kteří leží s touto nemocí v nemocnici, trpí nějakou formou plešatosti. Ze 122 mužských pacientů, kteří byli s nemocí do nemocnic v Madridu přijato, bylo plešatých 79 procent. Profesor Carlos Wambier z Brownovy univerzity v USA tento fenomém pojmenoval „Gabrinovo znamení“ – a sice po plešatém americkém lékaři Franku Gabrinovi, který nemoci na jaře podlehl.
„Skutečně si myslíme, že plešatost je perfektním ukazatelem vážnosti nemoci,“ uvedl Wambier pro britský The Telegraph. Wambier se domnívá, že za komplikace u plešatých mužů stojí zvýšené hladiny androgenů či mužských pohlavních hormonů, které právě plešatost často způsobují. „Myslíme, že androgeny nebo mužské pohlavní hormony jsou cestou, jak virus vstupuje do našich buněk,“ vysvětlil.
Jiná studie z Itálie, provedená na vzorku 9280 mužů, zase ukázala, že mužští pacienti, léčící se s rakovinou prostaty a užívající léky na potlačování androgenů, mají jen asi čtvrtinovou šanci nakazit se covidem-19 oproti pacientům, u nichž byla proti rakovině nasazená jiná léčba. Nabízí se tedy možnost, že léky, které potlačují hladiny těchto hormonů v těle, se můžou stát základem pro funkční lék na nový typ koronaviru.