Nespokojené matky donesly premiérovi špinavé pleny na Úřad vlády

Nespokojené matky donesly premiérovi špinavé pleny na Úřad vládyAKTUALIZOVÁNO
Aktivisté protestující před Strakovou akademií Foto:

Foto: Michaela Trtíková Vojtková

Domov

Protest za rodičovskou

Echo24

Použité dětské pleny přineslo v pondělí ráno premiérovi Andreji Babišovi (ANO) do úřadu vlády několik nespokojených matek malých dětí. Chtěly tak protestovat proti plánu kabinetu zvýšit rodičovský příspěvek o 80 000 korun od příštího roku jen nově narozeným dětem. Vláda původně slíbila, že by celkem 300 000 místo nynějších 220 000 korun měly dostat všechny rodiny s dětmi do čtyř let.

„Za stejnou práci by to byla různá odměna. Je to nespravedlivé a nesolidární,“ řekla protestující matka Michaela Trtíková Vojtková k návrhu na zvýšení rodičovské jen pro novorozence. Skupinka protestujících měla s sebou transparent s nápisem „Hovno pro Babiše“, do podatelny doručila obálky s použitými plenami.

Zvýšení rodičovské o 80 000 korun na 300 000 korun Babišova vláda slíbila v programovém prohlášení. Loni koaliční strany debatovaly o tom, že kvůli vyšším výdajům přidání rozdělí. Chtěly dávku zvednout nejdřív o 40 000 korun od letošního pololetí a do konce volebního období pak o zbývajících 40 000. Minulý rok v listopadu koalice ale oznámila, že rodičovskou zvýší všem od roku 2020 o 80 000 korun. Minulý týden se pak dohodla na tom, že víc by měli dostat od příštího roku ti rodiče, jimž se potomek teprve narodí.

Rozhodnutí vyvolalo bouři mezi rodiči malých dětí a tisíce odmítavých reakcí na sociálních sítích. Premiér se měl v pondělí ráno sejít se zakladatelem facebookové skupiny Chceme spravedlivý rodičovský příspěvek! Martinem Štrosem a dalšími rodiči. „Společně připravujeme nějaké body, které budeme požadovat,“ uvedl Štros. Aktivisté navrhují třeba každoroční valorizaci rodičovské. Pokud by se příspěvek podle Štrose navyšoval pravidelně, nenastaly by debaty kolem vysokých výdajů na skokové přidání.

Na postupu se rodiče ve skupině neshodnou. Vznikla proto už i další skupina s názvem Spravedlivý Rodičovský příspěvek bez kompromisu, která prosazuje navýšení dávky všem rodinám.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) uvedla, že na zvednutí dávky všem domácnostem s dětmi do čtyř let by bylo potřeba najít osm z celkových 11 miliard korun. Její resort je ve svém rozpočtu ale ušetřit nedokáže, dodala.

Zastánci navýšení rodičovské poukazují na to, že se příjmy rodin po narození potomka hluboko propadnou. Uvádějí, že zatímco ceny rostou, dávka se neupravovala. Někteří ekonomové a odborníci na sociální problematiku ale zas upozorňují na to, že Česko má ve srovnání s cizinou rodičovské volno výrazně delší a má také nízkou zaměstnanost matek. Navýšení částky by nepřispělo k tomu, aby se ženy vracely do práce, míní experti. Podle nich by měl stát podporovat spíš to, aby byly dostupné školky a další služby pro rodiny.

Premiér Babiš: Ministryně Maláčová slíbila bez konzultace něco, co nemá kryté penězi

Premiér Andrej Babiš se v pondělí ráno setkal se zástupci facebookové skupiny „Chceme spravedlivý rodičovský příspěvek“, se kterými projednal situaci kolem rodičovských příspěvků.

„Nejvíc času jsme logicky věnovali rodičovskému příspěvku. Včetně toho, že paní ministryně Maláčová vyvolala mezi maminkami ohromná očekávání, když jim bez konzultace v koalici slíbila něco, co nemá kryté penězi.Máme nějaké varianty. Chceme vybrat tu, která bude spravedlivá pro většinu matek a zároveň na ni budou peníze v rozpočtu. Proto vše musíme detailně probrat a propočítat. Všechny sliby musí být domluvené koaličně a musí na ně být peníze. A až bude vláda koncem května schvalovat svůj rozpočet, musíme v tom mít jasno a do sněmovny jít jednotní,“ uvedl v pondělí předseda vlády na Facebooku.

Čtěte také: Piráti tlačí na Komisi kvůli Babišovu střetu zájmů. Vystoupí komisař Oettinger