Trhy jsou ve velké nejistotě, vysvětluje Rusnok zhoršení odhadu růstu ekonomiky
Česká národní banka
Česká národní banka v nové prognóze zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 3,2 procenta. Pro příští rok odhad ponechala na 3,4 procenta. Na tiskové konferenci po jednání bankovní rady to uvedl guvernér Jiří Rusnok. V předchozí květnové prognóze centrální banka počítala letos s růstem ekonomiky o 3,9 procenta. Pro rok 2020 ČNB očekává růst ekonomiky o 3,3 procenta.
Centrální banka v nové prognóze očekává, že průměrný kurz koruny letos bude 25,50 Kč/EUR a příští rok posílí na průměrných 24,60 Kč/EUR. V předchozí květnové prognóze ČNB letos počítala s kurzem 25 korun za euro a příští rok s 24,40 Kč/EUR. V roce 2020 by měla koruna podle ČNB posílit na 24,20 Kč/EUR. „Globální vliv by měl přetrvat i v následujících dvou čtvrtletích, od závěru roku se ale posílení obnoví,“ uvedl guvernér. Nelze ovšem podle něj vyloučit, že koruna obnoví posilování dříve. „Trhy jsou dnes ve velké nejistotě, poměrně rozkolísaným vývojem pod vlivem prohlášení k obchodní politice,“ dodal.
V případě inflace ČNB odhad pro třetí čtvrtletí příštího roku zvýšila na 2,1 procenta. V květnové prognóze počítala s 1,8 procenta. Pro čtvrté čtvrtletí 2019 odhad banka zvýšila na dvě procenta z předchozích 1,9 procenta.
Rizika pro odhadovaný vývoj jsou podle guvernéra vyrovnaná. Nejistotou může být rychlost odeznívání negativního sentimentu působícího na kurz koruny a nárůst protekcionistických opatření ve světovém obchodu. Krátkodobým rizikem působícím proti růstu cen může být podle centrální banky výhled inflace na nejbližší měsíce u cen potravin a pohonných hmot.
Centrální banka v nové prognóze očekává, že průměrný kurz koruny letos bude 25,50 Kč/EUR a příští rok posílí na průměrných 24,60 Kč/EUR. V předchozí květnové prognóze ČNB letos počítala s kurzem 25 korun za euro a příští rok s 24,40 Kč/EUR. V roce 2020 by měla koruna podle ČNB posílit na 24,20 Kč/EUR.
Ministerstvo financí v nové prognóze z tohoto týden zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 3,2 procenta a příští rok na 3,1 procenta. Česká bankovní asociace minulý týden uvedla, že letos očekává růst ekonomiky o 3,3 procenta a příští rok o 2,9 procenta.
Vyšší sazby nesníží zájem firem o úvěry, říká Svaz průmyslu
Rada ČNB zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 1,25 procenta. „V tuto chvíli slabší kurz proti původní projektované hodnotě nám vytváří prostor přijít s tím dalším krokem o něco dříve. A to vysvětluje naprostou většinu důvodů, proč to děláme,“ řekl dále Rusnok.
České firmy neočekávají, že by vyšší úrokové sazby snížily zájem o úvěry a jejich investiční aktivitu. Přesto ekonomika a průmysl neporostou letos tolik jako v loňském roce, uvedl Svaz průmyslu a dopravy. Česká národní banka dnes zvýšila základní sazbu o čtvrt procentního bodu na 1,25 procenta
„Zvyšování úrokových sazeb ČNB se vždy do určité míry firmám promítne do nákladů za úvěry. Nyní to pro ně ale není významná bariéra. Nečekáme, že by se v současné době kvůli tomu snížil zájem firem o úvěry nebo jejich investiční aktivita,“ uvedl hlavní ekonom svazu Bohuslav Čížek.
Podle posledního šetření mezi firmami, které provádí svaz společně s ČNB, podniky nepozorují, že by pro ně byly úvěry hůře dostupné. Stejně tak stále investují a plánují to i v následujících měsících. Rostoucí úroková sazba tak v současnosti, i přes určité zdražení úvěrů, nemá zásadní vliv na rozhodnutí firem, jestli budou investovat, ani jestli si vezmou úvěr, upozornil Čížek.
„Firmy se samozřejmě řídí podle řady dalších faktorů, které je ovlivňují. Mezi ty patří například aktuální ekonomický vývoj, situace v oblasti nových zakázek či jiné bariéry, které nyní dopadají na firmy, jako je nedostatek pracovních sil a s ním související růst mzdových nákladů. Bariéry a jejich struktura se samozřejmě liší dle odvětví,“ řekl Čížek.
Svaz si uvědomuje, že ekonomický růst není samozřejmostí a existuje zde řada nejistot. Očekává, že letošní hodnoty vývoje celé ekonomiky i sektoru zpracovatelského průmyslu budou nižší, než tomu bylo loni. „Aktuální zvýšení sazeb nijak nevybočuje z dosavadního vývoje, ani z našich předpokladů dalšího vývoje sazeb. Ani v minulých čtvrtletích opatření ČNB nezpůsobila šokový efekt pro ekonomiku. Větší nejistoty s významnějšími dopady aktuálně pozorujeme kolem vývoje světové obchodní politiky, obchodní politiky USA nebo vyjednávání o brexitu,“ dodal Čížek.