Vrah má právo být zapomenut, rozhodl německý Ústavní soud
Právo být zapomenut
Muž, který byl v roce 1982 odsouzen za vraždu, má právo na odstranění svého jména z internetových vyhledávačů. Rozhodl o tom německý Ústavní soud. Informovala o tom BBC.
Muž v roce 1982 zastřelil dva lidi a několik dalších zranil během rvačky na jachtě Apollonia v Karibiku. Tento případ byl poté zpracován knižně i v dokumentu. V roce 1999 publikoval Der Spiegel tři zprávy z let 1982 a 1983, které obsahovaly celé jméno odsouzeného. Tyto články jsou stále lehce dohledatelné na webu. Muž se o těchto článcích dozvěděl v roce 2009 a požádal o jejich stažení. Tvrdil, že porušují jeho práva a jeho „schopnost rozvíjet svou osobnost“, jak zní v soudním spisu. Jako další důvod uvedl, že nechce, aby byla jeho rodina s činem spojována.
Případ byl v roce 2012 federálním soudem smeten ze stolu. Tehdy soud řekl, že právo na soukromí nepřevažuje veřejný zájem a svobodu tisku. Ústavní soud však toto rozhodnutí zrušil a případ se nyní vrátí k federálním soudům. Vydavatelé prozatím můžou archivní články ponechat na webu, ale je možné, že je v budoucnu budou muset stáhnout.
„Právo být zapomenut“ je předpis, který občanům EU dává možnost požadovat odstranění dat, která obsahují citlivé informace o nich. Právo vymazat citlivé informace z vyhledávačů platí v EU už od roku 2014, s GDPR se ale ještě rozšířilo. Právo být zapomenut tedy teď spočívá v provedení přiměřených kroků, včetně technických opatření, k vymazání veškerých odkazů na osobní údaje žadatele a jejich kopie.
Podobný případ se stal už v roce 2018. Britský podnikatel, který byl v minulosti odsouzen za nelegální odposlechy a za mřížemi strávil šest měsíců, tehdy spor vyhrál a Google musel odstranit všechny informace ohledně spáchaného činu a rozsudku, včetně novinových článků. Zároveň s tímto rozsudkem ale byl vyřčen i opačný rozsudek. Druhému žalujícímu tehdy soud nevyhověl. Tento britský podnikatel strávil ve vězení čtyři roky za falšování účetnictví své firmy. Soud však shledal jeho zločiny závažnějšími, Google proto jeho informace odstranit nemusel.