Vyšší zdanění tabáku a alkoholu? Nejde ani tak o zdraví a stát tím nahraje černému trhu

Vyšší daně

Vyšší zdanění tabáku a alkoholu? Nejde ani tak o zdraví a stát tím nahraje černému trhuNOVÉ 1
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Nápad ministerstva financí navýšit daně z tvrdého alkoholu, hazardu a tabáku je pouze cestou, jak dostat další peníze do státního rozpočtu. Na tvrzení se shodují ekonomové, kteří za nápadem resortu financí nevidí žádný záměr chránit zdraví konzumentů. Vyšší daň a následné zdražení alkoholu a cigaret by navíc nejvíce prospělo černému trhu.

Záměr navýšit daně v těchto sektorech prosazoval už dříve předseda vlády Andrej Babiš. Zatím naposledy o změnách hovořil po ideové konferenci hnutí ANO na začátku února. Ministerstvo financí nakonec přišlo s návrhem, že by se od příštího roku mohla zvednout daň z cigaret a tabáku o deset procent a na spotřební dani na líh o 13 procent.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) nápad kvitoval a uvedl, že v ochraně zdraví je vyšší zdanění dobrým krokem. „V konzumaci alkoholu a ve spotřebě cigaret se Česká republika v celosvětovém srovnání opakovaně umisťuje na předních příčkách. Zvyšování daňové zátěže je jednou z cest, jak tuto situaci řešit. Dlouhodobě nám to doporučuje i WHO a OECD,“ uvedl Adam Vojtěch.

Nápad ministerstva financí však může naopak konzumentům alkoholu uškodit. Podle hlavního ekonoma finanční skupiny Roklen Dominika Stroukala není hlavní motivací státu vylepšit zdraví občanů, ale pouze vylepšit příjmy ve státní kase. „Vyplývá to i z vyjádření samotného ministerstva, které u dopadů počítá pouze s mírným snížením spotřeby alkoholu a tabáku. Navíc pouze část lidí skutečně sníží spotřebu, musíme také počítat s tím, že se část přesune na černý trh, kde budou konzumovat výrobky s naopak vyšším zdravotním rizikem. Dopad na zdraví je tak diskutabilní, zatímco zvýšený příjem státní kasy se dá odhadnout relativně snadno. To se vládě v době, kdy naslibovala další výdaje, pochopitelně hodí,“ uvedl pro Echo24 Dominik Stroukal.

I přes tuto skutečnost si národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová krok k navýšení daně na alkohol poichvaluje. „Stejně tak kvituji navýšení spotřební daně u cigaret a hazardního hraní. Denně si v Česku zapálí cigaretu přes 2,5 milionu lidí a mezi dětmi ve věku 13–15 let je nejnověji odhadovaný podíl denních kuřáků 11,3 procenta,“ uvedla Jarmila Vedralová.

Krok resortu Aleny Schillerové ale nejvíce pomůže státní kase, ve které chybí peníze na důchody nebo platy učitelů. „Kdyby šlo vládě pouze o to, aby lidé žili zdravěji a méně sázeli, jistě by návrhy na vyšší zdanění tabáku, alkoholu a hazardu byly doprovázeny snížením jiných daní. To se však neděje a někteří členové vlády dokonce uvažují o zavádění nových daní. Je tedy zřejmé, že vláda chce získat dodatečné finanční prostředky a tím zalepit díry ve státním rozpočtu po výrazném navyšování sociálních výdajů. Rovněž se vláda připravuje na zpomalování ekonomického růstu, které sníží dodatečně tekoucí prostředky do veřejných rozpočtů,“ uvedl pro Echo24 hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

S podobnou tezí souhlasí i ODS. Podle předsedy poslaneckého klubu Zbyňka Stanjury by s vyšší zdaněním nejsilnější opoziční strana souhlasila. Vláda by však musela nabídnout i snížení daně z příjmu, aby se nezvyšovala daňová zátěž obyvatel. „V této situaci je ale více než jasné, že k tomu vláda přistupuje proto, že jí docházejí peníze a ona se snaží díry v rozpočtu nějak vykrýt,“ uvedl Zbyněk Stanjura.

Bývalý ministr financí a předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek je naopak zásadně proti jakémukoliv zvyšování daní. To potvrdil už dříve pro Echo24.„Samozřejmě, že levicová vláda to může řešit zvýšením daní. Pro to opravdu ale není doba a ani prostor. Přišla chvíle pro úspory a pro snižování. Některé strany požadují snížení daně z příjmu. Já bych mnohem víc upřednostnil snížení sociálního a zdravotního pojištění v souvislosti s reformami,“ řekl pro deníku Miroslav Kalousek.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Cigarety mohou zdražit až o 13 korun. Stát chce zvýšit daně u tabáku, lihu a hazardu

Vyšší daně a propouštění? Stát přitom i letos nabírá nové úředníky

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články